O čem píše nové číslo týdeníku MarketingSalesMedia

Relax
1. 12. 2014 09:49
MarketingSalesMedia č. 49/2014.
MarketingSalesMedia č. 49/2014.

Kolik berou pokladní v řetězcích? Co se na Vánoce nakupuje na slevových serverech? Proč Coca-Cola nabízí mléko? Kdy bude Pekárna Kabát prodávat na internetu? Kde najdete dokonalou lékárnu? Co všechno prodává Druchema? Co přinesl e-shopům den dopravy zdarma? A jak správně uberizovat? To vše se dočtete v novém čísle MSM - a začít můžete hned editorialem.    

Je pravda, že byly doby, kdy mediální agentury byly svým způsobem synonymem pro "matfyz". Byly časy, kdy byly poháněné zálibou v matematice a statistice, omezily své vnímání světa na poločas života, kumulaci sledovanosti, náklady dělené tisícovkou nebo hledání průniků dvou či více množin. Jenomže spolu s tím, jak rostou požadavky klientů, již dávno neplatí, že mediální agentura je základnou podivných tvorů s láskou ke statistice.

Zcela běžnou praxí se stalo (i přes všechny možné výtky, které k mediálním agenturám můžeme mít) strategické plánování. A pohled na příjemce reklamy jako na skutečného člověka. Spolu s tím se mezi klasická média probojovala i řada jiných nosičů, u nichž jsme třeba o tom, že by mohly vydělávat z prodeje reklamního prostoru, neměli před pár lety ještě ani potuchy. Neplatí to absolutně, data jsou stále důležitým prvkem, ale slouží spíše k tomu, co se v odborné terminologii nazývá reframing a česky se překládá hezkým slovem přizpůsobivost. Nákup mediálního prostoru se - především díky jeho již téměř neomezenému prostoru na internetu - stal komoditou. Dávno pryč jsou doby, kdy bylo možné "šulit" klienty přes bonusy nebo provize. Vzhledem k přítomnosti poradců a lidí z mediálních agentur na straně zadavatelů je podobná hra až příliš nebezpečná. To vše by si měli uvědomit zástupci médií.

Hlavně při své touze po nalezení univerzální hodnoty, kterou by bylo možné změřit sledovanost, čtenost, návštěvnost, poslechovost... Jejich úsilí je marné, protože snaha nalézt podobný údaj je stejně nadějná, jako když dávní alchymisté vyráběli smícháním vuřtů s myšími ocásky zlato. Je to zbytečná ztráta času, protože na rozdíl od zlata o podobný údaj nikdo nestojí. Bylo by daleko lepší tuto energii přesměrovat jinam. Jen tak letmo mě napadá třeba budování hodnoty médií.

MarketingSalesMedia č. 49/2014.

Autor: Daniel KöpplFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ