O místo příštího generálního ředitele ČTK se uchází sedm kandidátů. Jsou jimi Stanislav Holec, Jiří Holna, Radim Hreha, Michal Jankovec, Jiří Majstr, Dušan Veselý a Petr Žantovský. Oznámila to dnes Rada ČTK, která otevřela obálky s jejich projekty.
Rada uvedla, že nyní žádosti a projekty prozkoumá podrobně a vyžádá si případné doplňující informace o uchazečích. Zkontrolovala také splnění požadovaných předpokladů uchazečů a náležitostí přihlášek a pozvala uchazeče na osobní slyšení, které se uskuteční 24. února.
Výběrové řízení
Všichni kandidáti mají zkušenosti z médií. Stanislav Holec byl redaktorem ČTK. V letech 1990 až 1999 pracoval jako reportér a posléze vedoucí v domácí redakci. Poté odešel do společnosti Mafra, a. s., kde rozjížděl nové projekty, včetně televize Óčko. Nedávno vrátil licenci na vysílání kabelové televize Altema a nyní je poradcem v oboru médií; spolupracuje například se společností Ringier Axel Springer CZ, a. s.
Jiří Holna pracoval ve společnostech Axel Springer a Economia, kde působil v řídících funkcích ve vydavatelství i na internetovém serveru iHned a odkud odešel loni. Nyní je odborným konzultantem a spolupracuje se slovenskou vydavatelskou společností 7 Plus.
Radim Hreha je redaktorem oborového serveru Česká média, který také zakládal. Od prosince 2006 do prosince 2007 byl ředitelem Slovenské televize. O místo ředitele ČTK se ucházel už v roce 2009, kdy poměrem 4:3 zvítězil ve volbě. Rada ČTK ho ale v den jeho plánovaného nástupu odvolala a Hreha se nyní soudní cestou domáhá určení, že ředitelem ČTK je.
Michal Jankovec v minulosti řídil agenturu ČTA, která se neúspěšně pokusila porazit ČTK. Poté založil další podobné podniky a dnes je veden v Obchodním rejstříku jako společník firmy Arteria, která uvádí jako předmět podnikání provozování tiskové agentury, obchodní a vydavatelskou činnost.
Jiří Majstr je mezi uchazeči jediným nynějším zaměstnancem ČTK. Od roku 2008 řídí její zpravodajství. Předtím byl postupně zpravodajem v Dillí, New Yorku a Londýně a zakládal internetovou divizi ČTK. Také on se o místo generálního ředitele ucházel už v roce 2009, ale získal jen tři hlasy ze sedmi.
Dušan Veselý byl dlouholetým šéfredaktorem obrazové redakce ČTK a je známou osobností české reportážní fotografie. Byl spoluautorem několika výstav a fotografických knih. Po odchodu z ČTK do důchodu v roce 2008 pracoval v týmu tehdejšího předsedy Poslanecké sněmovny Miroslava Vlčka (ČSSD) a poté senátora Jiřího Šnebergera (ODS).
Petr Žantovský donedávna učil na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze, byl členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a podle obchodního rejstříku je společníkem firmy Ultravox, s. r. o., která provozuje Rádio Ethno, a jednatelem společnosti Joe Média, s. r. o., která provozuje Rádio Limonádový Joe, jež nyní vysílá pouze na internetu.
Rada vyhlásila výběrové řízení poté, co nynější generální ředitel Milan Stibral v souladu s usnesením rady ČTK ze 17. září 2009 podal k 9. červnu 2011 rezignaci. Rada to zdůvodňuje tím, že považuje za nezbytné, aby ČTK měla v dobách turbulence na mediálním trhu pevné vedení - tedy aby měla nového ředitele od 10. června 2011. S ohledem na to, že je nyní šestičlenná a že od 21. března bude jen pětičlenná, nemá jinou možnost, jak splnit svou zákonnou povinnost jmenovat ředitele a neriskovat období nejistoty, než vybrat ředitele během února a začátku března.