Tak dlouho jsem nemohl usnout nedočkavostí, přemýšleje, co všechno úžasného přinesou dnešní noviny, až jsem z toho trochu zaspal. Stane se, když je jeden přemotivovaný. Nicméně - už je to tady! Jan Fischer vyjednává o vládě! Možná v ní bude Kalousek!!! A taky něco z kultury... Liverpool!!!!!
Na prvních stranách náznaky toho, že krize, která začala, by taky jednou mohla skončit - abychom to náhodou nezakřikli. Jinak se hodně píše o Miroslavu Kalouskovi, nikdo si bez něj zřejmě neumí vládu představit. Prezident Klaus dal najevo, že by byl moc rád, kdyby byl ministrem financí i ve Fischerově kabinetu. Podobné přání podle Práva má i Jiří Paroubek. „Důvodem je ekonomická krize a obavy soc. dem., že ji nezkušený vládní tým nezvládne a vina za to bude přičítána ČSSD. Ponechání Kalouska na jeho postu bylo podle informací Práva dokonce podmínkou předsedy ČSSD Jiřího Paroubka pro jeho podporu nové vládě."
Mladá fronta Dnes přinesla velký rozhovor s Jiřím Čunkem, který se do Kalouska docela pouští, pověsti o tom, že by ministr financí mohl založit novou stranu označuje za „naprosto pravdivou informaci". „Vím, že Kalousek a to jeho malé křidélko podporuje Jana Březinu. Už v době, kdy vstupoval Kalousek do vlády, mi řekl, že už nechce kandidovat. Byla chyba, že jsem na tlak Topolánka připustil, aby Kalousek ve vládě byl. On necítí žádnou vazbu na KDU-ČSL. Cítí se jako člověk, který si bude dělat buď to, co chce sám, nebo co chtějí zájmové skupiny, které jsou na něj navázány."
Hospodářské noviny přinášejí značně evokativní portrét předpokládaného ministra obrany Martina Bartáka „.... začínal v politice jako asistent poslance ODS Jana Vidíma. Kromě toho pracoval v pražské nemocnici Na Homolce, závodil v autech a prodával zbraně. Po vítězství ODS ve volbách v roce 2006 jeho kariéra rychle stoupala. Za panování Topolánkovy vlády se stal nejmocnějším mužem v resortu obrany. Za sebou měl ale v té době několik sporných zkušeností. Do května 2001 spoluvlastnil firmu ExotTop, která mimo jiné obchodovala se zbraněmi. O rok později, přesně v den, kdy svůj podíl prodal, do firmy majetkově vstoupil ruský podnikatel Andrej Korpliakov, kterého později BIS označila za člena ruské mafie. Dva měsíce také seděl Barták v dozorčí radě společnosti Beb&Dod, v jejíž správní radě byl tou dobou shodou okolností i Roman Vaškůj, známý z kauzy šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka a také z podvodu s lehkými topnými oleji." Skutečně působivé cévéčko. Vzpomněl jsem si při jeho četbě na českou detektivku z osmdesátých let Mravenci nesou smrt, v jejíž extravagantní demenci jsme si tehdy s kamarády libovali a značnou část dialogů uměli zpaměti. Západoberlínský mafián v ní shrnuje (jak se později ukáže mimořádné) schopnosti nájemného vraha (životní výkon Rudolfa Jelínka) slovy: "Je to extratřída. Je to Barták." A ještě jedna naprosto nesouvisející poznámka: taky jste si všimli, jak nesmyslné jsou cizokrajně znějící názvy některých českých firem? ExotTop? Co to jako má být?! Ale jsou horší příklady. Dcera mě tuhle upozornila na butik (nebo to byla oděvní firma?), který se jmenuje Amnesia.
Martin Zvěřina ve sloupku Lidových novin popisuje svou představu harmonogramu Jana Fischera při sestavování vlády. „Včera večer měl přijmout Mirka Topolánka, který mu měl předat seznam ministrů. Dnes mu Jiří Paroubek přinese seznam další. Patrně zítra provede premiér rituální spojení obou návrhů pomocí kancelářské svorky a začne si budoucí ministry zvát na pohovor."
Jiří Hanák v Právu glosuje debaty o dlouholetém členství Jana Fischera v předlistopadové komunistické straně. Vidí věc docela smířlivě. „Jistěže členství v někdejší KSČ není důvod k hrdosti, nýbrž k pokoře a sebezpytování. Pokud však jednomu každému z nich neprokážeme konkrétní provinění, smrdí takové vypalování znamení hanby nepřijatelnou kolektivní vinou. (...) U Jana Fischera někomu vadí jeho komunistická minulost, u jiných nevadí. Kdo ale rozhoduje, že co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi, a kdo určuje kdo je kdo? Rozum je zřejmě vzácným vandrovníkem v Čechách." No... Je to takový osvědčení argumentační postup. Začít přepjatými slovy o „vypalování znamení hanby" (On tady někdo chce pana Fischera mučit nebo perzekvovat? Já myslel, že se vede diskuse o vhodnosti jeho nominace do prominentní funkce.) A skončit u rétorické otázky typu „kdo určuje co"? No... my to určujeme. Tedy nějaké společenství lidí, které si vybírá svoje zástupce, společenství, které alespoň podle průzkumů dává za pravdu panu Hanákovi, ne že bych tím byl zrovna nadšený. Určujeme to ne ve smyslu Posledního soudu, ale rozhodování o nějakých svých provozních věcech. Členství v KSČ je podle mě nějaké osobní selhání. Která další osobní selhání by podle pana Hanáka měla u kandidátů na veřejné funkce být mimo diskusi?
Horoskop MFD mě varuje: „Kolem poledne pozor na peněženku. Stačí malá nepozornost a přijdete nejen o peníze, ale i o veškeré doklady, které budete muset shánět znovu." Nemám peněženku, konto je vyluxované jako už dlouho ne. Ať kolem poledne přijde cokoliv, nemohl bych být lépe připraven.