28. 1.: Klausova a Topolánkova procenta, Grossovy miliony
28.01.2008 11:25
Na papír určený k popsání průzkumů veřejného mínění padlo několik hektarů lesa, asi mám taky nějaké mínění, nechce se mi ho ale při pondělku zkoumat.
Lidové noviny zadaly šetření na téma srovnání prezidentství Václavů Havla a Klause. Skoro polovina oslovených považuje za lepšího prezidenta toho současného, Havlových stoupenců je podle deníku 1,71krát méně.
Hospodářské noviny minulý týden zveřejnily průzkum týkající se prezidentských kandidátů, dnes zas v průzkumu srovnávají premiéra a šéfa opozice. Většina (57 procent) má za to, že Jiří Paroubek byl lepší premiér než Mirek Topolánek a deník nepředpokládá, že by se na tom stavu mohlo během letošního roku něco zásadního měnit. Těžké pro něj bude zvládnout třeba podzimní krajské volby, v nichž bude jeho strana obhajovat mimořádně dobrý výsledek z voleb minulých. "Paroubkova ČSSD může v krajských volbách jen získat. Při těch posledních strana totálně propadla. Paroubek bude mít navíc v rukou zbraně, které mu poskytne přímo Topolánek. Jestliže dnes veřejnost, které Topolánek zavedl například poplatky u lékaře, dává raději přednost Paroubkovi, co bude teprve říkat, až Topolánkova vláda představí návrh důchodové reformy. Už teď je jasné, že půjde o návrhy, které ‚budou bolet‘."
Mladá fronta otevírá textem ze života Stanislava Grosse, v titulku hlásí, že bývalý premiér už zhodnocuje svoje miliony, minulý týden prý vydělal na spekulaci na růst dolaru. "Kdyby Gross hodně riskoval, mohl se jeho zisk pohybovat i ve statisících korun. Musel by však do transakce vsadit velkou část z 80 milionů korun, které loni vydělal prodejem akcií firmy Moravia Energo." Přiznávám, že kdybych měl osmdesát milionů, asi bych neriskoval větší část z nich v naději, že vydělám pár set tisíc. Na druhou stranu - jeho věc.
Jiří Pehe v komentáři pro Právo plánuje politickou budoucnost Jana Švejnara po jeho případné prohře v prezidentských volbách. Udělal by prý dobře, kdyby se postavil do čela nějaké nové politické strany. "Z minulosti sice víme, že projekty nových stran nebyly úspěšné, jenže od vzniku ČR nenastala situace podobná té současné. Prezidentské klání, doprovázené obrovským zájmem médií, vygenerovalo osobnost, která má velkou autoritu a není spojená netransparentními vazbami s politikou minulých let. Pokud si Švejnar (zřejmě podporu - pozn. sut.) udrží v průzkumech veřejného mínění, zavládne v případě jeho nezvolení i zdravá míra naštvání. Do čela nového subjektu by se tak po dlouhé době mohl postavit politik, jehož vůdčí role nebude zpochybňována."
Bohumil Doležal oproti tomu v LN varuje před upínáním se na Švejnarovo zvolení jako možnou satisfakci pro ty, kdo chtějí vidět Václava Klause za každou cenu poraženého. "Problém je, že na úspěch tohoto druhu je už pozdě. Nejen že porážka Klause a ODS bude zároveň vítězstvím Paroubkovy a Rathovy ČSSD a KSČM (velká cena za pozdní triumf). Dnešní ODS a Klaus už dávno nepředstavují monolitní blok, válcující českou politiku. Mezi předsedou a čestným předsedou strany existuje přirozené napětí. Topolánek podnikl už vytvořením koalice a složením vlády - sice nedůsledné a nehrabané, ale zřetelné kroky k přemostění propasti, která se uvnitř občanského politického tábora otevřela ‚sarajevským atentátem‘. Jeho politika je jiná, než byla ta Klausova. (...) Zároveň bohužel platí, že kritický okamžik pro špatnou politickou stranu je, když se zjevně hodlá polepšit - kdekdo hledí toho zneužít. Není to prozíravé."
Magdalena Čechlovská v kulturní rubrice HN glosuje policejní vyšetřování nákupu díla Josepha Beuyse Národní galerií. Autorka v tom vidí jakousi ironii osudu, ředitel NG Milan Knížák podle ní svou funkci vykonává velmi špatně, nákup Beuysova Auta ale podle ní byl jedna z mála věcí, jež se mu povedly. "Bylo by tedy paradoxní, kdyby právě tento skutek měl být pro ředitele, z mnoha stran kritizovaného, tím osudným. Možná se ale při policejním šetření prokáže něco závažnějšího a s Knížákem to dopadne jako s Alem Caponem: o něm se vědělo, že páchá zlé skutky, ale teprve za triviální daňové úniky se dostal do vězení."
Škodolibý čtenář ocení čtenářský ohlas Dana Macka v HN. Upozorňuje na chybu v překladu profilového článku o Johnovi McCainovi. Z věty "As a pilot, he got used to taking off from aircraft carriers," se stalo "Jako pilot byl zvyklý vyskakovat z letadel" - to nejlepší možné doporučení pro pilota. No nic, stane se - nedávno jsem v Guardianu v rubrice "opravy" našel několik oprav chyb, jichž se redakce dopustila v minulém vydání rubriky opravy.
Bulvární deníky řeší stav hrobky a momentální umístění popela Karla Svobody. Horoskop MfD mi předpovídá: "Některé dnešní věci jsou opravdu neuvěřitelné. Nejdříve dlouho nebudete věřit, že se opravdu staly, a potom se budete stejně dlouho smát." Lepší bude nevěřit jenom chviličku, nechce se mi nějak přetěžovat bránici. Anebo věřit. Jasně. Věřit.
Foto: Robert Sedmík, Karel Šanda, muzeumkampa.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.