Pokles reálných mezd, jednání kabinetu o Gruzii, premiérovy úvahy o sportu, v Bangladéši se narodilo dvouhlavé dítě, Michaelovi Jacksonovi bude padesát, hlavu má ale zatím stále ještě jenom jednu.
Vláda včera jednala o postoji ke konfliktu na Kavkaze podle Hospodářských novin zmírnila svou protiruskou rétoriku. „‚Hodnocení, kdo co zavinil, přenechme historikům,‘ dodal vicepremiér Alexandr Vondra. Vláda přitom Moskvu dříve nešetřila. Vliv na zmírnění zřejmě měla úterní schůzka na hradě, kde rusko-gruzínský konflikt řešili vládní představitelé s prezidentem Václavem Klausem." Mladá fronta Dnes do titulku zase vybrala bojovněji znějící slova ministra zahraničí Karla Schwarzenberga „Rusové nás nezastraší".
Právu ministr zahraničí řekl, že ještě před vypuknutím konfliktu gruzínského prezidenta Saakašviliho varoval, aby nedával Rusům záminku k útoku. „To jsem byl osobně já, když jsem byl na návštěvě Tbilisi před pár týdny. Mluvili jsme o tom s panem prezidentem a mou kolegyní, ministryní zahraničí. Také místopředseda vlády Alexandr Vondra na toto nebezpečí upozorňoval." Vedení sociální demokracie podle stejného deníku řešilo článek místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který v něm napsal, že Gruzie by se měla stát členem NATO. Nakonec to skončilo smírně, slovy stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka: „S panem Sobotkou jsme se shodli, že jakákoliv země, která chce vstoupit do NATO, musí respektovat platné podmínky."
V textu pro Mladou frontu Dnes dochází politolog Michael Romancov k závěru, že nová studená válka „zatím nebude". „Hlavní ideologií, kterou je v dnešním Rusku možné identifikovat, je nacionalismus (i když Rusové, ostatně stejně jako Američané, raději hovoří o patriotismu). Ten je však v globální aréně nepoužitelný, a navíc má potenciálně destabilizační vliv na samotné Rusko. Ideologický rozměr má samozřejmě i antiamerikanismus, ale ani Medvěděv, ani Putin v něm nemohou (a pravděpodobně ani nechtějí) konkurovat Ahmadínedžádovi a Chávezovi. Zdá se, že globálně přitažlivou alternativu k liberální demokracii Rusku již dávno vyfoukla Čína, což se jí úspěšně dařilo i v dobách, kdy si ve třetím světě konkurovala marxisticko-leninská a maoistická dogmata."
Lidové noviny věnují hodně prostoru další vlně emigrace českých Romů do Kanady. Ve sloupku na první straně o ní píše Martin Zvěřina: „Nadlidským úkolem pověřil premiér ministra vnitra Ivana Langra. Ten má ‚něco vymyslet‘, aby z česka neodcházeli Romové a nežádali v Kanadě o azyl. Žádnou právní kličku, která by omezovala občanská práva a tím i svobodu cestování, si ministr pochopitelně dovolit nemůže. Nejen, že by mu patrně neprošla parlamentem, a i kdyby nakrásně ano, pak by ji Ústavní soud určitě zrušil. A pokud by ji nezrušil, byl by takový zákon neprůstřelným argumentem pro udělení azylu, nejen v Kanadě."
Robert Břešťan z Hospodářských novin byl na semináři o korupci v Česku. Pochytil tam různé zajímavé „know how". „Hledáte uplatnění pro svou známou? Vyhoďte ředitelku domu dětí a mládeže třeba pro domnělé chyby v hospodaření a nechte si to odhlasovat zastupitelstvem. To, že soud po dvou letech uzná, že vyhazov neměl oporu v zákoně, nevadí. Ušlou mzdu paní ředitelce, co měla dva roky do důchodu, zaplatí městský rozpočet. Detaily prozradí na radnici v Novém Boru. Máte rádi tenis? Chtěli byste v něm podnikat? Najděte si město, které vám halu postaví a opravuje a pak vám ji pronajme. Ročně za sto tisíc. Jako v České Lípě. Jak se zbavit otravných občanů, kteří se zajímají o dění na radnici? Utajovat, utajovat, utajovat. Že to ze zákona nelze? ‚Dejte to k soudu, když se vám to nelíbí.‘ Vrchol radniční tajemnosti? ‚V Neratovicích jsme po volbách ani nevěděli, kdo uzavřel vládní koalici. Řekli nám to až po dlouhém naléhání.‘"
Stejný deník na první straně referuje o precedenčním rozhodnutí Nejvyššího soudu v případě motocyklisty, který na přechodu porazil opilého chodce, jenž mu dost nečekaně skočil po motorku. Soud rozhodl o motorkářově vině, nejel před přechodem dost opatrně. „V jediném případě by podle soudce Techslera mohl za havárii chodec: to kdyby vešel do silnice těsně před motorkou, což ostatně zakazuje zákon. Ale to se v tomto případě nestalo."" Deník význam kauzy shrnuje do titulku „Chodec je vládcem přechodu, rozhodl soud". Povzbuzen tímto čtením vykročím na příští zebru se sebejistotou hodnou Václava III. vstupujícího do bran města Olomouce.
Aha! se snaží křísit Miroslava Sládka, má sním rozhovor skoro na celou stranu. Padne i otázka jestli byl Sládek někdy v blázinci. „Jsem jediný politik široko daleko, který má potvrzení, že je normální. (...) Ať si ti, co mě kritizují, nechají udělat potvrzení a můžeme debatovat." Zatím všechno, pro případ, že bychom se někde ve městě potkali, si vezměte potvrzení. Já vezmu taky potvrzení. Ukážeme si svoje potvrzení, pak trochu pobesedujeme..