Úterý 6. listopadu: Kdo na Hrad? Proč na Hrad?
06.11.2007 10:26
Další srovnávání postojů a šancí Václava Klause a Jana Švejnara v prezidentské volbě, comeback Miroslava Šloufa na titulní strany, spekulace o další politické kariéře Jiřího Čunka po dnešním jednání lidovců a... a to je asi z dnešních novin všechno.
Podle Mladé fronty Dnes se komunisti za Jana Švejnara příští rok asi nepostaví, i když někteří mu šanci dávají - třeba místopředseda Jiří Dolejš, který se svými iniciativami a postoji v KSČM tradičně nemá velký ohlas. Vstřícně Švejnara vnímá poslankyně Ivana Levá. „„Lidé v našem klubu budou Švejnarovi ochotně naslouchat. Minule jsme měli doporučení volit Klause a byl na to docela silný tlak. Ale já jsem Klause nevolila. Když nám teď naše vedení doporučí Švejnara, hlasovala bych podle toho doporučení," řekla Levá. Tím však výčet poslanců, kteří se ke přihlásili ke Švejnarovi, končí."
Jako ne zrovna perspektivní vidí Švejnarovu kandidaturu Jaroslav Plesl z Lidových novin, který o ní píše v rubrice Úhel pohledu. Popisuje i možné dopady boje o prezidentskou funkci na postavení předsedy ODS Topolánka. „Předseda ODS si musí být dobře vědom, že Klausův dlouhodobý cíl je Topolánka zničit, aby konečně dokázal, že „falešný a prázdný" je také neschopný. Možná teď Klaus vyhlásil dočasné příměří, ale po případném obhájení úřadu své protitopolánkovské intriky rozjede opět naplno. Jenže i předseda ODS se teď nachází ve střetu zájmů. Na jedné straně po něm jde Klaus, na straně druhé však není jasné, co by se stalo, kdyby kandidát ODS jako hlavní vládní strany ve volbě neuspěl. Zemanova poprava Špidly visí pořád ve vzduchu jako memento. A lze očekávat, že ponížený Klaus by z podhradí proti Topolánkovi intrikoval ještě víc než z Hradu."
Tomáš Němeček v Hospodářských novinách uvažuje nad tím, proč proti Švejnarovi v posledních dnech tak ostře vystoupili Miroslav Kalousek a Petr Nečas, kteří o něm mluví jako o kandidátovi ČSOB. Podle Němečka je motivem strach z toho, že komunisti by Švejnara skutečně volit mohli - aby rozložili pravici a způsobili pád vládní koalice. „Nečasovi a Kalouskovi to došlo hned, proto shánějí volitele ODS a KDU-ČSL do houfu a snaží se Švejnara nálepkovat jako 'exponenta finančních skupin'. Což je směšné. Jak bychom pak museli nazvat Václava Klause (jeho kancléř Jiří Weigl seděl v dozorčí radě IPB) nebo Vlastimila Tlustého s jejich vášní pro padlou IPB a její majitele z japonské Nomury? Švejnar si aspoň na rozdíl od nich nepohrával s možností prezidentské milosti pro stíhané manažery Nomury."
Karel Steigerwald v MFD dostává pověsti autora, který prakticky vždy hájí prezidentovy barvy. „Stát se prezidentem v zemi, kde dotyčný kandidát čtyřicet let nežije, nepracuje a nedělá politiku je zvláštní výpověď o té zemi. Nebo alespoň o těch, kdo si takového kandidáta přejí. Čpí to přinejmenším lokajstvím. Aby bylo jasno - na Švejnarovi provinčního nic není. Zato ti čeští páni... Paroubkovi se hodí, že Švejnar nemá v české politice žádné jasné místo - přiletí, odletí - shodnou se na něm všichni. Takový dráček na nitích, za které bude tahat velký mistr P."
Jiří Paroubek vyzývá k odchodu ze strany Miroslav Šloufa, na nějž praskly kontakty se zastřeleným kmotrem Františkem Mrázkem. Nemusí ale v té věci mít podporu celé strany, Lidové noviny citují místopředsedu ČSSD Zdeňka Škromacha: „A proč by měl pan Šlouf vystoupit z ČSSD? (...) Kvůli kontaktům s panem Mrázkem? A pan Mrázek byl tenkrát, když se stýkali, nějaký zločinec? Stejně jako si nemyslím, že by Jirka Paroubek byl nějaký pedofil, tak si nemyslím, že by pan Šlouf byl nějaký mafián."
Hospodářské noviny popisují, jak si Šlouf v české politice momentálně stojí - zřejmě docela dobře. „Řada sociálních demokratů tvrdí, že právě Šlouf zařídil, že vláda Mirka Topolánka získala důvěru od obou „přeběhlíků" Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Šlouf to popřel. Když v září navštívil Zemana v jeho venkovském bytě prezident Václav Klaus, byl u toho i Šlouf. A byl to Šlouf, kdo v červnu informoval deník Právo o tom, že Miloš Zeman dostal pozvání ke slavnostnímu obědu na Pražský hrad, když do Česka přijel prezident spojených států George Bush. Vliv Miroslava Šloufa je dodnes asi opravdu velký. Jen telefonování s ním přispělo k tomu, že letos skončil ve funkci policejní prezident Václav Husák."
Alexandr Mitrofanov v Právu připomíná, že Paroubek a Šlouf nebyli vždycky na kordy. „V první polovině roku 2006, kdy potřeboval před blížícími se volbami pacifikovat Miloše Zemana, společností jeho bývalého hlavního poradce vůbec nepohrdal. V únoru 2006 Paroubek spolu s oběma muži okázale navštívil na Pražském hradě výstavu Karel IV., císař z Boží milosti. Necelý týden poté napsal v jedné ze svých četných polemik, že oponent Šloufovu postavu 'poněkud démonizuje'."
Horoskop Blesku do mě dneska jde docela zostra. „Vy si nemůžete dát pokoj a musíte stále někoho poučovat o čestnosti a spravedlnosti." Máš pravdu, Blesku. Sklapni, Štindle. Neotravuj, čestnosti. Lehni na hadr, spravedlnosti. Vítej, přesnídávko.
Foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek, Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.