Peroutkovu cenu získali Vaculík, Slouka a Houška

Relax
3. 2. 2011 17:58
Vaculík na své oblíbené zahradě (s Olgou Sommerovou).
Vaculík na své oblíbené zahradě (s Olgou Sommerovou).

Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2010 získali Ludvík Vaculík, Zdenek Slouka a Vítězslav Houška. Všichni tři se narodili před více než 80 lety, a stali se tak svědky mnoha dramatických událostí 20. století. Jejich životní cesty podle Sdružení Ferdinanda Peroutky vystihují to, jak se téměř celé století vykloubilo z rozumu a jak se tomu dokázali statečně postavit.

"Každý z těchto pánů má nadmíru životních zkušeností a prožitků, čas nedokázal z maratonského běhu jejich života nic ubrat na pronikavosti jejich pohledu na lidskou společnost," zaznělo při předávání cen v panteonu Národního muzea.

Prozaik, fejetonista a publicista Ludvík Vaculík se narodil v roce 1926 v Brumově u Valašských Klobouk. Do obecného povědomí se zapsal ve druhé půlce šedesátých let, kdy působil v Literárních novinách (potom v Literárních listech a Listech). Později jeho práce nesměly v ČR vycházet, ale své uplatnění našly v exilových nakladatelstvích Sixty-Eight Publishers v Torontu a v Indexu v Kolíně nad Rýnem. Vaculík je autorem protirežimní petice Dva tisíce slov z roku 1968. Dodnes publikuje mimo jiné v Lidových novinách.

Na lovu australských krys

Ludvík Vaculík.Zdenek Slouka se narodil v roce 1923 v Brně. Jako český novinář působil pouze krátce, v letech 1945 až 1948, a to jako editor Lidových novin. Po roce 1948 odešel do exilu. Přes Vídeň se dostal do Austrálie, kde se živil mimo jiné chytáním krys v kanalizacích, lepením tenisových raket a obchodováním s dámskými punčochami.

Později působil v Německu a ve Spojených státech, kde vystudoval politologii. Jan Stránský, se kterým se znal z redakce poválečných Lidových novin, přivedl Slouku do redakce Rádia Svobodná Evropa, kde v té době působil i Ferdinand Peroutka. Slouka dnes žije v Praze. Své vzpomínky publikoval prostřednictvím Českého rozhlasu v deseti půlhodinových dokumentech z řady Osudy a v roce 2009 v knize Jdi po skryté stopě vydané Akademií.

 

Šachy i Svobodná Evropa

Vítězslav Houška se narodil v roce 1925 v Praze. Je spisovatel a publicista. Proslavil se psaním o sportu, především o šachách. Je podepsán pod knihami s názvy Nad šachovnicemi celého světa, Šachy s úsměvem a Tam všichni hrají šachy. "Kolik lidí potěšil knížkami o šachách, které cenzura nechápala a snad ani nečetla, neboť některé myšlenky by musela shledat jako trestuhodně velezrádné," zaznělo při předávání.

Jeden z minulých oceněných: Ivan Medek.Cena nese jméno významného prvorepublikového novináře a publicisty. Byla založena v roce 1995 při příležitosti stého výročí narození Peroutky. Peroutka (1895 až 1978) mimo jiné za první republiky řídil kulturně-politickou revue Přítomnost a přispíval do Lidových novin. Po únoru 1948 emigroval, v zahraničí kromě jiného psal komentáře pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa.

V minulosti se laureáty stali například Ivan Medek, Erik Tabery, Karel Hvížďala či Adam Drda. Loni cenu získali Petruška Šustrová, Pavel Kosatík a Jan Macháček.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Soutěž o svíticí létající talíř od Albi

Relax
2. 7. 2025

Soutěž o Aku vrtací šroubovák od Parkside

Relax
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ