Jak funguje marketingové podpora Applu přiblíží šéf prodejen iStyle. Proč Češi kupují značkové zboží? Jaké bio potraviny se vyplatí kupovat? Co všechno přinese "rok Simpsonových"? Jak se prodávají tiskárny Canon? Co plánuje jeden z největších e-shopů s elektronikou CZC. Kdo poslouchá česká rádia? To jsou některá z témat posledního MSM, ve kterém šéfredaktor Daniel Köppl píše o hodnotě mediálních drbů.
Zjištění německého výzkumu o tom, že prémiové spotřebitele médií již nebaví zábava a legrácky, vypadá na první pohled banálně. To, že lidé s vyššími příjmy, ve vyšších pozicích a s lepším vzděláním nepotřebují ani tak řachandu jako informace, je svým způsobem přece logická. I přesto to seriózní česká média ve valné většině ignorují a zároveň se diví, že o ně klesá zájem.
Výzkumy i ekonomické výsledky začínají ukazovat, že tištěná média jako značky mají daleko větší sílu, než si většina z on-linově nadšených novinářů vůbec umí představit. Ostatně jeden z největších střetů majitelů tradičních médií a Googlu se odehrává právě v tom, že internetový vyhledávač využívá sílu těchto značek ke svému prospěchu. Ptal se mě minulý týden jeden z německých kolegů, proč se Česká republika nepřidala na stranu ostatních zemí v boji proti tomuto nešvaru. Odpověděl jsem popravdě. Protože si to tu nikdo zatím neuvědomuje. Hodnota značky médií je to největší bohatství, které domácí mediální domy mají.
Ta síla je nedocenitelná. Pomůže totiž překlenout i pitomosti, které se někdy v denním provozu stanou (vzpomínám si třeba, jak se jeden ze šéfredaktorů Hospodářských novin rozzuřil, že si jeho redaktoři popletli jednotky a uvedli, že výkon nového reaktoru jedné z elektráren ČEZ má být několik stovek kilowat). Je opravdu zvláštní, s jakou mírou necitlivosti k tomu současné deníky přistupují. Minulý týden třeba Economia i Mafra ve svých titulech publikovaly grafy o tom, kdo by koho mohl koupit v médiích. Prima věc, která neměla žádnou hodnotu.
Je škoda, že ani jednomu nedošlo, že tisk není on-line. Na webu můžete jen posílat drby dál, ale v tisku by to přece jen chtělo kontext.