Poláci se loučí s Havlem dokumentem Náš Vašek

Relax
13. 12. 2012 14:43
Zesnulý Václav Havel byl v Polsku velice populární.
Zesnulý Václav Havel byl v Polsku velice populární.

V pražském kině Ponrepo bude mít v pátek večer premiéru dokument polské režisérky Krystyny Krauzeové Náš Vašek. Oznámila to Lucie Prachařová z Knihovny Václava Havla, která se na vzniku tohoto snímku koprodukčně podílela. Polská premiéra filmu, vytvořeného v produkci společnosti Media Kontakt a České televize, se uskuteční v pondělí 17. prosince ve Varšavě.

Ústředními tématy filmu jsou Václav Havel a jeho vztahy s Polskem, kontakty polské a československé opozice. Polská filmařka v něm propojila archivní snímky se záběry ze současnosti. V rozhovorech s přáteli a bývalými disidenty obou zemí zaznívají mimo jiné slova Marty Kubišové, Petra Uhla, Jáchyma Topola, Agnieszky Hollandové a Andrzeje Jagodzińského, předního překladatele díla Václava Havla do polštiny.

Snímek svědčí o tom, že Havla pojila s polskými kolegy četná přátelství i spřízněnost v politickém smýšlení. Jedním z viditelných důkazů byla setkávání opozičních skupin obou států na krkonošské stezce a založení Československo-polské solidarity, která existovala v letech 1978-1989.

Vztah Václava Havla k Polsku byl mimořádný i proto, že tato země byla prvním státem, kam v mládí vycestoval, kde objevil svobodnější společenskou atmosféru a také jazz. V Polsku byl velmi populární. Jen několik dní po jeho smrti po něm město Gdaňsk pojmenovalo jednu z nových ulic. Většina Havlových klíčových textů byla přeložena do polštiny, inscenace jeho her jsou nedílnou součástí repertoáru řady polských divadel.

Krystyna Krauzeová je absolventkou katedry dokumentaristiky pražské FAMU, překladatelka a popularizátorka české dramatické tvorby v Polsku. Vydala tři svazky antologií české dramatiky. V 80. letech se účastnila opoziční činnosti v Polsku. Od 1988 spolupracovala s Polsko-českou solidaritou. Jako zástupkyně polských Nezávislých odborů se účastnila dne 17. listopadu 1989 manifestace, která byla počátkem sametové revoluce v Československu.

O dva dny později byla deportována do Polska jako v Československu nežádoucí osoba. V letech 2008-2011 působila v Polském institutu v Praze jako zástupkyně ředitele pro programové záležitosti.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ