Když dojde na technologie, dokáže Čína vše. Tahle země s nejpočetnější skupinou uživatelů internetu na světě se může pochlubit ještě jedním prvenstvím: skupinou radioamatérů, kteří se rozhodli zůstat v kontaktu se světem postaru. Píše o tom agentura Reuters.
Vyzbrojeni anténami, vysílači a přijímači, vysílají čínští radioamatéři do éteru jednoduché kódované zprávy v naději na získání odpovědi. Na světě jsou tři miliony amatérských radiových operátorů - z toho celých devadesát tisíc v Číně. Na udělování licencí radioamatérům v nejlidnatější zemi světa dohlíží Chinese Radio Sports Association.
ČTĚTE TAKÉ: Pozor na imperialisty! BBC glosuje severokorejská média
Přes mobilní komunikaci a obrovský nárůst počtu uživatelů internetu se počet Číňanů, kteří holdují amatérskému vysílání, každoročně zvyšuje. Členové pekingského Sunny Radio Clubu mají představu o "perfektním víkendu" jednoznačnou: surfování kmitočty a navazování spojení s rádiovými fanatiky z jiných měst - i světadílů.
Jeden z nich, patnáctiletý student Wang Ranning, který je nadšeným radioamatérem čtyři roky, tvrdí, že je rádio zkrátka "okouzlující".
"Váš signál může zasáhnout egyptské pyramidy, americký Pentagon, prolétnout Kalifornií nebo jakýkoli jiným státem a nakonec skončit v přijímači malé rodiny někde na východě Spojených států," říká Wang.
Dále na východ Číny hovoří o své zálibě první amatérský rádiový operátor z pobřežního města Qingdao Liu Jinsheng. Fascinuje ho hlavně pocit svobody a úspěchu, který mu jeho koníček nabízí. "Poté, co se Čína otevřela světu, máme povoleno komunikovat s dalšími miliony radioamatérů po celém světě," říká.
"Nemůžu navázat spojení s lidmi tak jednoduše, jako to lze na internetu. Tady musím spoléhat kromě techniky také na lidi na opačné straně vysílače," říká Jinsheng. A dodává, že s vybavením v hodnotě 200 juanů (540 Kč) je tento koníček přístupný skoro každému.
"Neexistují žádné zeměpisné hranice," tvrdí člen pekingského Sunny Radio Clubu Wang Yufei. "Každý den se na různých frekvencích pohybují rádioví fanatici z celého světa, se kterými lze komunikovat." Sám fenoménu amatérského vysílání podlehl v roce 1998.
Foto: Jan Schejbal, archiv TÝDNE