Rozhlas čekají velké <span>programové změny</span>. Bude to revoluce?
7. 4. 2010 15:49
Duhan považuje výsledky konference za doporučení svému následovníkovi.
Podle prozatímního ředitele rozhlasu Petera Duhana slouží závěry téměř stovky účastníků konference jako doporučení budoucímu vedení Českého rozhlasu, které by mělo zvážit redefinici obsahu celoplošných stanic. V úvahu přitom připadají dva koncepty, které dostaly neformální přezdívky.
ČTĚTE TAKÉ: Ředitel rozhlasu pozastavil managementu zlaté padáky
Pokud by se vedení rozhlasu rozhodlo pro méně revoluční "trojnožku", byla by nová struktura založena na trojici vzájemně se doplňujících celoplošných stanic (ČRo 1 - Radiožurnál, ČRo 2 - Praha, ČRo 3 - Vltava), z nichž by žádná nebyla plnoformátová. "Velkou trojku" by na středních vlnách doplnila stanice mluveného slova, na internetu pak stanice pro mladé. "Model dramaticky nemění dnešní stav, čistí však formáty stanic a zamezuje překryvům," uvádí tiskový mluvčí Českého rozhlasu René Zavoral.
Druhý model "vlajkové lodi" by zahýbal současnou strukturou daleko výrazněji. Počítá s jednou plnoformátovou stanicí (ČRo 1), kterou by doplňovaly dvě nové zpravodajské a kulturní stanice. Zatímco zpravodajská stanice by vznikla na základech ČRo 6, Rádia Česko a stanice Leonardo, kulturní program by připravovala dosavadní ČRo 3, obohacovala by jej ale i o vzdělávací pořady.
Kolik to bude stát?
Druhá varianta vedla účastníky konference k úvaze o vzniku programových center, která by měla na starosti výrobu pořadů. Za nejefektivnější je podle závěrů považován smíšený model, který by tvořila jak centra, tak jednotlivé stanice. "Totiž ty formáty, které budou sdíleny v nově definovaných stanicích, by měly být obhospodařovány jedním centrem kvůli koordinaci, úsporám a tak dále," řekl na dnešní tiskové konferenci programový ředitel rozhlasu Lukáš Hurník.
Prozatímní ředitel Duhan zatím neuveřejnil detaily o nákladech, které by si oba představené koncepty vyžádaly - veřejnost by se je podle něj měla dozvědět po marketingové konferenci rozhlasu, která proběhne v Praze 6. a 7. května.
Rozhlas pamatuje na Facebook
Podle Duhana by se měl rozhlas také více soustředit na internet, programové i neprogramové využití sociálních sítí a regionální vysílání, které by se mělo sjednotit pod společnou marketingovou strategií. Mezi zářím a říjnem letošního roku proto vznikne nová podoba rozhlasových internetových stránek. Z konference vyplynulo, že by se měl rozhlas také více soustředit na rozšíření nabídky pořadů pro podcasting a internetové "rádio na přání".
Vedení ČRo uvažuje o komerčním využití vlastního archivu prostřednictvím e-shopu. Budoucnost naopak nevidí v internetových stanicích, které nejsou klony stanic vysílaných na krátkých vlnách. Nové speciální stanice by tak neměly zakotvit jen na internetu, budou tvořit souběžné projekty pro vysílání v DVB-T, DAB a dalších formátech. Maximální množství své produkce by měla uplatnit v analogovém vysílání digitální stanice Leonardo. Nejasný je nadále osud Radia Wave - o jeho obsahovém formátu a šíření rozhodne specializovaná programová a technická platforma ČRo.
Foto: archiv, ČTK
Autor: Petr Vnouček