Rozhlas v Praze <span>experimentuje</span> s digitálním vysíláním

Relax
10. 6. 2008 15:44
Přijímač pro DAB.
Přijímač pro DAB.

Přijímač pro DAB.Český rozhlas začal v Praze zkušebně vysílat pět ze svých stanic v digitálním zemském rozhlasovém vysílání označovaném jako T-DAB. Tento formát byl vyvinut speciálně pro rádia, pro příjem je ovšem potřeba zvláštní přijímač.

Signál T-DAB pokrývá území se zhruba 1,29 milionu obyvatel. Ve světě prostřednictvím T-DAB vysílá na 1000 stanic ve zhruba 25 zemích světa. Digitálně přes T-DAB jsou nyní v Praze vysílány stanice pro mladé posluchače Radio Wave, regionální ČRo Region, zpravodajsko-publicistické Rádio Česko, vědecko-populární Leonardo a stanice vážné hudby D-Dur.

"Stalo se tak po několikaměsíčních testovacích provozech, které se uskutečnily v Plzni a Příbrami," uvedla firma Teleko. Programy vysílají v takzvaném L-bandu na kanálu LI.

Doba trvání experimentálního vysílání bude podle ČRo minimálně jeden měsíc, bude záležet na všech povoleních a provozních možnostech. "Cílem zkušebního vysílání je ověřit možnosti pokrytí Prahy jako města s hustou a členitou zástavbou a vlastnosti šíření a příjmu různých způsobů kódování v takovém prostředí, ale pochopitelně to vysílání má i propagační a demonstrativní charakter," řekl zástupce ředitele úseku techniky Pavel Balíček.

Český rozhlas v současné době vysílá digitálně sedm svých stanic - celoplošné Radiožurnál, Prahu, Vltavu a nové Leonardo, D-dur, Rádio Česko a Radio Wave prostřednictvím zemského digitálního televizního vysílání (označovaného jako DVB-T). Signál je možné naladit v Praze, Brně, Ostravě, Domažlicích a na Ústecku.

Pro digitální vysílání je ale podle ČRo vhodnější právě T-DAB. "DAB jako původně rozhlasový systém má některé vlastnosti, kterými překonává DVB-T, například mobilitu příjmu, a které jsou pro rozhlas obecně velmi nutné," míní Balíček. T-DAB je konstruován tak, aby jej bylo možné poslouchat například i při vysoké rychlosti v automobilech.

"Platí tedy, že ČRo má stále zájem o řádné vysílání v DAB, nejlépe formou rozhlasového multiplexu veřejné služby. Zájem posluchačů pak nakonec v budoucnu zřejmě povede k upřednostnění některých platforem a omezení jiných," dodal.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Soňa Klepek: Jonášová Ve víru spotřeby

Relax
9. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ