Senátoři o zrušení <span>koncesionářských poplatků</span> nerozhodli
Relax
5. 11. 2009 14:20O koncesionářských poplatcích se ještě bude jednat.
Zrušení poplatků prosazovali jen zástupci ODS, zástupci ostatních frakcí tuto změnu podpořit odmítli. Většinou používali stejných argumentů jako obě veřejnoprávní média, která změnu financování odmítla.
Občanští demokraté zrušení poplatků zdůvodňovali mimo jiné tím, že systém jejich výběru je přežitý a nákladný. Každá domácnost by jejich zrušením mohla ušetřit ročně přes 2000 korun. Poplatky přitom nerozlišují, kolik členů domácnost má, občanští demokraté je proto považují za asociální a za další daň.
ČTĚTE TAKÉ: Tv tipy: Televize útočí s krutými osmdesátými lety
Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková z ČSSD nicméně navrhla změnu zamítnout, protože financování ČT a ČRo z rozpočtu je podle ní fakticky "zestátnění veřejnoprávních médií" a "přímé podřízení politickému vlivu", byť to předseda senátorů ODS Tomáš Julínek kategoricky odmítl. Podotkl, že státními se nestaly žádné nevládní organizace či instituce, které získávají od státu dotace.
Gajdůšková také uvedla, že financování z rozpočtu by bylo až trojnásobně dražší než výběrem poplatků, protože výběr daní je nejefektivnější. Domnívá se, že financování ČT a ČRo státem je prvním krokem k jejich postupné privatizaci.
Ani podle předsedkyně senátorského Klubu TOP 09 a Starostové Soni Paukrtové není dobré veřejnoprávní média provazovat se státním rozpočtem. Financování prostřednictvím poplatků lépe může zachovat nezávislost obou médií, míní Paukrtová.
Senátorka KSČM Marta Bayerová má za to, že ani zákonem stanovené příjmy, tedy mandatorní výdaje, by ČT a ČRo neuchránily od jejich krácení při hledání úspor v rozpočtu. Senátor KDU-ČSL a někdejší vicepremiér Jiří Čunek svůj nesouhlas zdůvodnil tím, že změna by nevedla k větší vyváženosti ČT.
ČTĚTE TAKÉ: Elsu ovládla Česká televize. Zaslouženě?
Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha připomněl, že Senát na podnět ODS v rámci úsporných opatření ke snížení rozpočtového schodku vyzval k tomu, aby se nepřijímala žádná opatření ke zvýšení deficitu rozpočtu. Proto Svobodův návrh odmítl. Senát svým usnesením z 5. října vyzval k tomu, aby se zadluženost státu snižovala "omezením výdajů rozpočtu", ne zvyšováním daní.
Senátorský klub ODS se sice zavázal jako celek změnu financování podpořit, k nadpoloviční většině mu ale několik hlasů schází, byť je dominantní frakcí v horní komoře.
Foto: Robert Sedmík, archiv
Autor: ČTK