Seriálová Arabela se dostala do Vietnamu

Relax
23. 3. 2007 10:01
ČT
ČT

ČTČeská televize loni prodala do zahraničí vysílací práva k 78 pořadům, což je o šest méně než o rok dříve. Za práva ČT získala zhruba 14 milionů korun, což je zhruba stejně jako v předchozích letech. Největší zájem byl o seriál Arabela a jeho pokračování Návrat Arabely, které se podařilo prodat například i do Vietnamu. Zájem byl i o koprodukční celovečerní film Horem pádem, pro který byla zajištěna distribuce na Novém Zélandě.

Práva k pořadům ČT prodává Telexport. Do zahraničí může "vyvážet" večerníčky, dramatické seriály, dokumentární pořady, televizní i kinematografické filmy.

Nejvíce vynáší Slovensko

Z Výroční zprávy o činnosti ČT v roce 2006, kterou ve středu schválila Rada ČT, vyplývá, že podle počtu převzatých titulů a celkové částky peněz je na prvním místě Slovensko, druhé je Polsko. Třetím finančně nejvýznamnějším teritoriem bylo Německo.

Na Slovensko tak zamířily práva nejen k Arabele, ale také k seriálům Létající Čestmír či Chobotnice z 2. patra a další. Stanice Joj zakoupila všech 52 dílů Života na zámku, zpravodajsko-publicistická stanice TA3 si pořídila práva k cyklům Na cestě a 13. komnata. Celovečerní film Sametoví vrazi byl prodán do Itálie, práva k Želarům byla prodána placené stanici CDC United pro Latinskou Ameriku.

Loni ČT prodala i balík 24 titulů s filmy a pohádkami polské společnosti TVN S.A. pro vysílání v polštině téměř po celém světě. Čtyři dětské seriály koupila finská televizní stanice Yleisradio, čtyři hrané dětské pořady odkoupila stanice Minimax.

Dobře se prodává DVD Pelíšků i Četnických humoresek

Další příjmy ČT pocházejí z prodeje práv českým televizním stanicím či z prodeje videokazet a DVD, jejichž prostřednictvím si lidé mohou koupit zhruba 200 pořadů z produkce ČT. Z hlediska výnosů patří i nadále mezi nejzajímavější film Pelíšky, dětský cyklus Kostičky, seriál Četnické humoresky a dokumentární cyklus Vltava v obrazech.

Novou službou v loňském roce se stal způsob poskytování pořadů označovaný jako Video On Demand (video na vyžádání), kdy jej zakoupí společnost, která pak pořad nabízí ke stažení na internetu. "Dílo s největším úspěchem stažení za období provozování této služby je bezesporu (talkshow Jana Krause) Uvolněte se, prosím! na serveru, který provozuje Telefónica O2," uvádí výroční zpráva.

K dalším často stahovaným pořadům dále patří seriál Nemocnice na kraji města po 20 letech, Saturnin, Náměstíčko či Méďově, a to nejen prostřednictvím Telefóniky O2. Součástí Video On Demand je i služba Personal Video Recorder, kterou provozuje Telefónica O2 v rámci své internetové IPTV televize a za poskytnuté pořady platí České televizi paušál.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ