Malíři žádali milion od vlády aneb noviny před sto lety
03.02.2008 20:27
Západní Čechy postihlo zemětřesení, celou střední Evropu sněhové vánice. Pražští výtvarníci a galeristé požádali centrální vládu ve Vídni o milion korun. Havíři se opět opíjeli, artisté prováděli krkolomné cviky „na napjatém drátě". To vše jsou události z týdne od 4. do 10. února 1908.
4. ÚNOR 1908
V Aši a okolí bylo pozorováno zemětřesení. „Okna řinčela, hodiny zůstaly stát, otevřené dveře zapadly, padaly v bytech sklenice aj."
Padaly i artistky. „Z Prahy se sděluje: Při představení v cirku Kellnerově v Nuslích spadla 15letá sličná artistka Adéla Omanovská při produkci na napjatém drátě s výše 8 metrů a zlomila si nohu."
A padalo se i v Ostravě. V tamní nemocnici zemřel 4. února havíř Martin Bílek následkem dva dny starého úrazu, k němuž přišel po nadměrném pití lihu. „Kamarádi ze Šalamounské kolonie pili téměř čistý líh a také Bílek si statně zavdával. Za půl hodiny, když nemohl již státi na nohou, šel domů. Když přišel na schodiště, ztratil rovnováhu a zřítil se z výše asi 4 m. dolů."
5. ÚNOR 1908
Noviny nadále plnilo obsáhlé zpravodajství z Lisabonu. Atentát na portugalského krále Carlose I. a korunního prince Ludvika Filipa z 1. února otřásal evropskými monarchiemi. Britský král, ruský car, rakouský císař i turecký sultán se obávali revoluční vlny. Císař František Josef II. vyslovil „hlubokou soustrast srdečnými slovy" královně vdově Amalii i královně matce Marii Pio.
6. ÚNOR 1908
Jenže český lid nemyslel na revoluci, spíše se zajímal o drby z portugalského královského dvora. Kolik vlastně vážil vyhlášený tlouštík na trůně? Český tisk bulvárně spekuloval: „Král Carol byl rafinovaný labužník. Následkem toho stále nebezpečně tloustnul a musil být lékařsky ošetřován. Na radu lékařů zbudována byla zvláštní váha, na níž král při jídle prý jedl. Jakmile dospěl jazýček váhy určitého místa, musil král tabuli opustiti."
7. ÚNOR 1908
Vyhláškou slezské zemské vlády ustanovena byla náhrada za hektolitr nasbíraných a v obci odevzdaných chroustů na 4 K, za hektolitr ponrav 20 K.
8. ÚNOR 1908
Rusko vystrašené údajným vojenským zásahem Turecka v Persii přemístilo část svých vojsk k turecké hranici. „Na Kavkazu panuje všeobecné přesvědčení, že válka vypukne. Turecký tisk ohlásil celou řadu nově jmenovaných důstojníků pro případnou válku."
9. ÚNOR 1908
Celou střední Evropu již třetí den pronásledovalo husté sněžení a divoké sněhové bouře. „V Haliči způsobily na telegrafním vedení mnoho škod a v železniční dopravě mnoho kalamit. Tratě jsou zaváté sněhem, na četných místech leží sněhu přes metr vysoko. V Poznaňsku bylo mnoho střech bouří orkánu podobno strženo, 15 metrů vysoký komín chemické továrny se za hromového rachotu zřítil."
10. ÚNOR 1908
Usedavý pláč nad bídnými státními dotacemi a granty pro výtvarnou kulturu je denním chlebem současných pražských galeristů a výtvarných umělců. Plakali i před sto lety, dokonce sepsali společnou petici a předali ji rakouské vládě. „Žádají, aby podpora na umění výtvarná zvýšena byla na 1 mil. korun ročně," informoval o požadavcích výtvarné scény denní tisk. A kdo petici podepsal? Některé z institucí jsou činné podnes - například pražský Spolek výtvarných umělců Mánes. Výtvarníci přitom po centrální vládě nežádali žádnou symbolickou částku, ale pořádný balík. Pro srovnání, zemský rozpočet pro Království české činil v roce 1908 něco přes 97 milionů korun.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.