Pisatel anonymů, jenž pomlouval kolegy v práci, sedí v base

Domácí
21. 11. 2011 14:32
Rakousko-Uhersko bylo zemí uniforem. Stejnokroj nenosili jen vojáci ale i úředníci ve státních službách.
Rakousko-Uhersko bylo zemí uniforem. Stejnokroj nenosili jen vojáci ale i úředníci ve státních službách.

21. listopad 1911: Úředník Ladislav Hirsch z Prahy toužil po povýšení, které si hodlal zajistit udavačskými dopisy.

Že bylo Rakousko-Uhersko plné policejních špiclů, kteří využívali dokonalou síť placených agentů, je věc známá například ze slavného Haškova románu o Švejkovi. Rakouské právo však umělo zároveň řádně zatočit s udavači všeho druhu. Například úředník Ladislav Hirsch stanul před soudem právě 21. listopadu 1911, když měl čtyřčlennému senátu vysvětlit pohnutky, kvůli kterým napsal sérii lživých anonymních udání.

Heslo dne: "Výše a lépe!"

Uniforma úředníka na železnici. Ladislav Hirsch pracoval jako asistent c. k. poplatkového úřadu v Praze, ovšem toužil po ještě vyšší funkci dle dobového hesla Výše a lépe!

"Ale mladý muž sáhl ku prostředkům tak ničemným a potutelným, svědčícím o takové bezcharakternosti, že zasloužil by, aby místo uniformy c. k. státního úředníka dostal uniformu docela jinou," přál si reportér Národních listů v úvodu svého líčení ze soudní síně.

A Hirsch si nakonec vězeňský mundůr skutečně musel obléci.

A jak zněla obžaloba? "Pan Hirsch, aby dostal se na finančně lepší místo, zaslal na svého kolegu, rovněž c. k. státního úředníka, řadu lživých, anonymních udání, vinil ho z defraudací a šel tak daleko, že i místodržitele království Českého obtěžoval udáním. Ale nejen to, i jiného vyššího úředníka nařkl z úplatnosti u nadřízených jeho úřadu."

Překvapen a zdrcen vyslechl odsouzený rozsudek

Stoletý kurýr. Po prokliknutí se zobrazí jednotlivé díly seriálu Ivana Motýla.Hirsch se pod všechna udání podepisoval jako bří Štěpničkové. K odhalení anonymního pisatele nakonec pomohla náhoda, když jistý úředník Rudolf Gogel srovnal rukopis udavače s písmem úředníka Hirsche.

"Znáte tyto dopisy?" Zamával soudce obálkami. "Víte, kdo je psal?" Zeptal se obžalovaného.

"Ty jsem psal já," odpověděl úředník Hirsch po delším váhání a svým přiznáním si vysloužil o něco mírnější trest, než jaký by padl v případě zapírání. Soud totiž disponoval dostatkem svědků, kterým se Hirsch svěřil, že píše anonymní dopisy.

Soud Hirsche uznal vinným přečinem utrhání na cti a odsoudil ho na měsíc do žaláře, dvěma posty zostřeného.

"Překvapen a zdrcen vyslechl odsouzený rozsudek. Jeho osoby nebylo v posluchačstvu, kde bylo velmi mnoho státních úředníků, líto nikomu," dodal soudničkář Národních listů.  

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ