Před sto lety měla Praha jen 219 tisíc obyvatel

Domácí
25. 2. 2011 02:15
Sčítání lidu z roku 1911 prokázalo, že od roku 1901 ubylo mnoho obyvatel Malé Strany i Starého Města. Přibývalo hlavně lidí v Libni a Holešovicích.
Sčítání lidu z roku 1911 prokázalo, že od roku 1901 ubylo mnoho obyvatel Malé Strany i Starého Města. Přibývalo hlavně lidí v Libni a Holešovicích.

25. únor 1911: Právě před sto lety byly zveřejněny výsledky sčítání lidu v Praze. V porovnání s dnešním stavem žilo ve městě o milion obyvatel méně.

Předběžné výsledky sčítání lidu v Praze oznámili statistikové v sobotu 25. února 1911. A následující den se zjištěnými údaji zaobíral veškerý pražský tisk. V Praze bylo tehdy napočítáno přesně 219 553 obyvatel (ke 30. září 2010 žilo v Praze 1 254 317 lidí), město totiž tvořily jen Hradčany, Josefov, Vyšehrad, Staré a Nové Město,  Malá Strana, Libeň, Holešovice a Bubny.

Vídeň napočítala dva miliony lidí

Pražské hlavní nádraží. Tady končila pouť "dělného lidu", který přijížděl z venkova hledat si v Praze práci.Města a obce v okolí jmenovaných čtvrtí se zatím odmítala k takzvané Velké Praze připojit. Na samostatnosti nezlomně trvali radní na Smíchově, Žižkově, Královských Vinohradech, v Nuslích, Karlíně, Vysočanech, Břevnově, Dejvicích, Vršovicích i Radlicích. A novináři jen litovali, že jsou tak zatvrzelí.

"Podáváme alespoň obraz o počtu obyvatelů Velké Prahy, jaký by se jevil v jednotlivých obcích, kdyby s Prahou byly sloučeny," posteskli si redaktoři Národních listů a spočítali, že takováto Velká Praha by měla 578 897 obyvatel.

Královské město Praha s pouhými 219 tisíci obyvatel bylo jen málo reprezentativním centrem "velkého českého národa". A v hlavním městě monarchie byly pražské výsledky sčítání lidu z roku 1911 doslova pro smích. Vídeň totiž napočítala 2 031 000 obyvatel a byla skutečným evropským velkoměstem. Praha se počtem obyvatel dala srovnat sotva se Lvovem, tedy s hlavním městem rakouské provincie Halič, v němž žilo 206 tisíc lidí.

Dokonce i Vídeň obývalo více Čechů než Prahu. U Dunaje jich žilo až 350 tisíc, takže za hlavní české město byla někdy označována právě Vídeň.

Hradčanská kuriozita

Stoletý kurýr. Po prokliknutí se zobrazí jednotlivé díly seriálu Ivana Motýla.Centrum Prahy se už před sto lety vylidňovalo. Kupodivu z podobných důvodů jako dnes. "Staré Město vykazuje v posledních čtyřiceti letech nepřetržitý úbytek obyvatelů. Je srdcem Prahy, kde soustředěny jsou a stále se vzmáhají nejen ústřední úřady obecní a úřady a ústavy státní, nýbrž zvláště obchod a živnosti."

Ze stejných příčin ubylo od posledního sčítání lidu v roce 1901 i mnoho obyvatel Malé Strany čili Menšího Města pražského. Na Hradčanech zase klesl počet obyvatel z poněkud kuriózního důvodu. V den sčítání lidu nebyli přítomni početní chovanci c. a k. kadetní školy. Ubylo i domorodců v Josefově, kde byla mezi roky 1901 až 1910 dokončena poslední fáze asanace židovské čtvrti. Obyvatel tak přibývalo jen v Libni a Holešovicích, a to díky "přílivu dělného lidu z venkova".

Od sčítání lidu v roce 1880 se nicméně Praha rozrostla o 61 840 obyvatel, což byl čtyřicetiprocentní nárůst. Mohlo za to připojení Vyšehradu v roce 1883, Holešovic a Bubnů o rok později a hlavně Libně v roce 1901.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními Čechy

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ