Světové weby
Strašidelní klauni, selfie mánie a domorodý festival
08.10.2016 10:47 Původní zpráva
Čím se zabývají zahraniční média? V sobotu se světové weby věnují strašidelné "zábavě" v Austrálii. Masky klaunů totiž terorizují tamní obyvatelstvo. Zajímavou studii řeší také The Guardian. Bylo totiž zjištěno, co stojí za celosvětovou selfiemánií. Dále se píše o guinejských domorodcích, kteří pořádají oslavy, aby upozornili na negativní dopady rozvoje průmyslu.
Australská policie ve státě Victoria varuje veřejnost před klauny, kteří zastrašují a terorizují obyvatele Melborne. Uvedla to britská zpravodajská stanice BBC. Podle ní strašidelná "zábava" odstartovala v srpnu tohoto roku také v USA a postupně se dostala také do Austrálie. Lidé, kteří si nasazovali pomalované masky, údajně pronásledovali ostatní ve snaze je vyděsit, a také se snažili nalákat děti do lesa. Podle BBC australská policie varuje, že takové výstřelky nebudou tolerovány.
BBC uvedla, že lidé s maskami klaunů byli viděni také v Sydney. Vystrašení obyvatelé se proto rozhodli založit na sociální síti Facebook skupinu "Lov klaunů", která pomáhá s jejich výskytem a sledováním. Zlověstné šílenství začalo v Jižní Karolíně zprávami, že muži převlečení za klauny se snažili přemluvit malé děti, aby je následovaly do lesa. Další výskyt strašidelných masek následoval v Alabamě, Georgii a Pensylvánii.
Podle BBC se někteří profesionální klauni bojí toho, že se z jejich masek postupně začnou stávat nebezpečným trendem. Toho se chytil i známý komik Jordan Jones, který je znám především jako Snuggles. Ten se rozhodl založit hnutí, které má veřejnosti připomenout, že skuteční klauni nechtějí šířit strach, ale radost a štěstí.
Selfiemánie, která v posledních několika letech vládne světem, má podle The Guardian vysvětlení. S novým výzkumem přišli odborníci z Australské národní univerzity. V jejich analýze se uvádí, že pořizování digitálních fotografií vlastní osoby není o tom, že by byl člověk do sebe zahleděný. Jedná se údajně o součást každodenního života, a ne o narcismus.
Selfie není jen o narcismu
Podle The Guardian vědci náhodně posuzovali vybrané fotografie z Instagramu po dobu deseti dnů a zjistili, že pouze jeden snímek z deseti by se dal považovat za propagaci fyzické přitažlivosti, která měla za účel zvýšit online sledovanost. "Zbytek byl zaměřen jen na přátele a rodinu," uvedl listu The Guardian doktor Toni Eagar, spoluautor studie. Dodal, že lidé svoje selfie snímky berou jako součást života, něco jako deník.
Na druhé straně světa se zabývají jinou událostí. Podle informací, které zveřejnila webová stránka ABC News, se v Nové Guinee pořádá festival, který má za účel vyvážit nepříznivé dopady na těžbu surovin a rychle rostoucí průmysl. Ten podporují i tamější domorodci.
Tanec, kostýmy, výroba a sklízení přírodního oleje - to vše nabízí návštěvníkům akce Lake Kutubu Kundu a Digaso festival v Highlands.
Podle ABC News jsou staré praktiky vyučovány domorodci v naději, že lidé, kteří jsou hrdí na svou kulturu, budou chránit své životní prostředí. "Vývoj rychlé infrastruktury v rámci regionu může způsobit hodně škody a zničit tamější kulturu," řekla podle ABC News pořadatelka festivalu Saina Jeffrey ze Světového fondu na ochranu přírody.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.