Svaz minerálních vod: Bouře ve sklenici kohoutkové vody
24.07.2013 13:31
Do projektu "Čerstvá kohoutková? Stačí říct" se už zapojilo přes 500 gastronomických podniků a hotelů v Praze. Svaz minerálních vod straší kontrolami kvality vody.
Projekt na podporu kohoutkové vody v gastronomických zařízeních zahájila společnost Veolia Voda ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi v létě 2009. Image kohoutkové vody se zlepšila, navíc stále přibývá míst, kde mohou zákazníci o kohoutkovou vodu požádat. Celkově je nyní v databázi přes 800 podniků. Svaz minerálních vod opět znervózněl a snaží se spotřebitele vyděsit srovnáváním kontrolních mechanismů.
"Limity pro kohoutkovou vodu jsou méně přísné než pro vody balené. Navíc může hygienik i z těchto limitů udělit výjimku. Zákazník tak v restauraci neví, co přesně pije," říká Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod. Restaurace zapojené do projektu jsou ale kromě designových karaf na vodu od Veolie vybaveny protokolem o kvalitě pitné vody. "Každé restauraci, která se zapojí do projektu, uděláme pro ně i pro klid hostů zdarma rozbor vody, aby měli jistotu, že je v naprostém pořádku," říká Marcela Dvořáková, ředitelka komunikace a marketingu společnosti Veolia Voda Česká republika.
Svaz minerálních vod dále upozornil, že kromě přísnějších limitů je balená voda na rozdíl od vody z vodovodu potravina. "Jedná se o potravinu na rozdíl od vody z vodovodu, která je především určená k péči o tělo, k čištění předmětů, které přicházejí do styku s potravinami nebo lidským tělem a k dalším účelům lidské spotřeby," říká Jana Ježková. Veolia se podle slov Marcely Dvořákové do sporu nikdy nepouštěla: "Opravdu nechceme se Svazem minerálních vod bojovat, není to naše konkurence a nikdy jsme si minerálek nevšímali. Víme, že je to jiná voda a má svůj význam."
Průměrná denní spotřeba vody v Praze činí 109 litrů na osobu. "Celkově výroba vody rok o roku klesá, akce "Kohoutkova.cz" nám spotřebu vody nezvedá," říká Marcela Dvořáková. Výrobcům minerálních vod ale podpora kohoutkové vody v gasronomii ubírá zákazníky, kteří jsou za tři deci balené vody ochotni zaplatit více než za půllitr piva. Svaz minerálních vod proto zlepšující se image kohoutkové vody ani úspěšnému projektu Veolie logicky nijak nefandí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.