Programové změny
ČT2 chce vyšší sledovanost. Pomůže si dechovkou
30.03.2011 15:19 Původní zpráva
Sobotní dechovka, dopolední reprízy, podvečerní pořady pro teenagery a časové posuny kulturních a vzdělávacích relací - to jsou nové zbraně programu ČT2 v boji s klesajícím zájmem veřejnosti. Její vedení má ambice získat v dlouhodobé rovině 3,5 až 4procentní podíl na aktuální divácké sledovanosti, informoval novináře na dnešní konferenci ředitel "dvojky" Jan Mrzena.
To se však podle něj naplní za dva až tři roky. Na výrazný úbytek diváků proto televize zareaguje zmíněnými programovými změnami. Jejich první vlna se projeví na obrazovkách 4. dubna, druhá se "přivalí" po Velikonočním pondělí 25. dubna, kdy bude zrušena dopolední repríza Televizní akademie (v úterý dopoledne bude ČT2 vysílat jen reprízy nejúspěšnějších dílů). Do času mezi 6. a 13. hodinou televize zařadí také nové filmové okno a dopoledne bude reprízovat zároveň večerní pořady z předchozího dne.
Nevypovídající sledovanost?
Když Mrzena dostal za úkol vypracovat nový programový projekt ČT2, sledovalo podle něho stanici v průměru 3,5 procenta diváků. Od ledna, kdy ČT2 představila inovovaný program, však šla čísla ještě dolů. Minulý týden druhý kanál získal podle měření ATO - Mediaresearch podíl (share) 2,76 procent. "Ta čísla pro nás neuspokojivá nejsou," komentuje úbytek diváků šéf ČT2. "Dvojka" je podle něj totiž stavěna jako kulturní kanál, podíl na aktuální divácké sledovanosti proto o úspěšnosti neříká všechno. "Vypovídající je, zda zasáhne danou cílovou skupinu," říká Mrzena.
Nová ČT2 by podle nové programové strategie měla založit vysílání na původní tvorbě, které by mělo být věnováno 60 a více procent vysílacího času. 30 procent současného vysílání tvoří podle šéfa "dvojky" dokumenty, dalšího posílení se možná dočkají filmové kluby.
Hudba se neosvědčila
Boj za vyšší sledovanost chce ČT2 zahájit už 4. března. Nejvýraznější změnou je podle šéfdramaturgyně druhého programu Jany Kopecké časový posun Televizní akademie z půl druhé odpolední na 14.30. Patnáctiminutový pořad Kultura s Dvojkou, který televize vysílala každý všední den v 20 hodin, se posouvá na 19.50. "Do prime timu jsme ji dali záměrně, abychom prezentovali, že dvojka je kulturní," vysvětluje Kopecká často kritizované rozhodnutí obsadit nejlukrativnější čas kulturním deníkem. Podle šéfdramaturgyně se neosvědčila ani podvečerní hudba, která se přesune do nočních hodin.
Programové priority ČT2 |
- kulturní pořady a pořady o umění - pořady reflektující fenomény současné společnosti - pořady věnované vědě a její popularizaci - vzdělávací pořady a služby - pořady a služby pro menšiny - dokumentární a publicistická tvorba - dramatická tvorba - hudební tvorba - alternativní zábavní tvorba - nové, experimentální formáty - crossmediální pořady, pořady pro internet (zdroj: programová strategie ČT2) |
Další výrazná změna se dotkne sobotního dopoledne, které bude věnováno fanouškům folkloru, venkova a dechovky. Těm televize nabídne kompaktní blok, v němž najde kromě zmíněné dechovky místo i folklorní magazín Náš venkov. Nedělní večer bude patřit náboženským magazínům, podvečery o všedních dnech pak pořadům pro dospívající, jako je GamePage či Medúza.
Šéf ČT2 nevylučuje, že se mladší diváci v budoucnu dočkají i nového pořadu. "Teenageři mají svůj životní styl, programují si sami (...), je potřeba vytvořit pořad, který má multimediální potenciál. (...) Nechtěli bychom vytvořit pořad, který je určen pro teenagery, a dívají se na něj senioři," dodává však.
Sport na dvojce nedával smysl
Stanice přišla o část diváků na začátku letošního roku, kdy z programu zmizely reprízované pořady z ČT1. Vedení televize zároveň přesunulo všechny sportovní přenosy na kanál ČT4. Podle šéfa čtvrtého programu Jiřího Ponikelského šlo o rozumné rozhodnutí. "Vysílání prestižních zápasů na dvojce šlo proti logice, že má ČT svůj sportovní program," hájí motto ČT2 "Dvojka nesportuje".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.