Dokumentární film s hranými prvky přibližuje jeden z nejslavnějších fenoménů Prahy: Pražské Jezulátko. Soška spojená s mnoha legendami a mýty do Prahy ročně přiláká desetitisíce věřících. ČT 2 dokument uvede 23. prosince v osm hodin večer.
Režisér, scenárista a bývalý herec divadla Sklep Otakáro Schmidt ve svém dokumentu představuje Pražské Jezulátko jako archetyp dítěte v nás a propojuje ho s postavou Exupéryho Malého prince. Nechává promlouvat historiky, například Jana Royta, Jiřího Kotalíka či Josefa Forbelského. Ti připomínají dobové okolnosti úcty k této sošce i její nadčasový dosah, stejně jako vliv Pražského Jezulátka na výtvarné umění a architekturu. V dokumentu, který svým hlasem doprovází Marek Eben, promluví mimo jiné arcibiskup Dominik Duka, František Lobkowicz či převor z italského Arenzana, kde se natáčely největší evropské slavnosti na počest našeho Pražského Jezulátka.
Skleněná Jezulátka zpět do světa
"Říkali jsme si, že jde o světový fenomén, dokonce známější než Jan Nepomucký nebo Antonín Dvořák, a začali jsme přemýšlet, jak Jezulátko přiblížit širšímu okruhu diváků u nás, kteří třeba nejsou věřící nebo jsou kriticky zaměřeni proti církvi, náboženství, křesťanství nebo přímo katolíkům," vzpomíná režisér Schmidt na okamžiky zrodu filmu a dodává: "Důležitá pro nás byla také myšlenka, že jsme byli soškou Jezulátka coby český národ obdarováni ze Španělska, a tak jsme filmem chtěli Jezulátko světu, obrazně řečeno, vrátit. Navíc jsme se domluvili na odlití několika Jezulátek z českého skla uměleckým sklářem Petrem Larvou, s nimiž a s filmem pak chceme obletět světadíly a v jejich největších katedrálách skleněné Jezulátko zanechat jako dar České republiky.".