Sedmnáctého června uplynou dva roky od chvíle, kdy se umělecká skupina Ztohoven nabourala do vysílání České televize a v pořadu Panorama odvysílala záběr simulovaného jaderného výbuchu v krkonošském Černém Dole.
V textu zveřejněném na internetových stránkách umělci svůj čin zdůvodnili tím, že tak chtěli upozornit na možnou záměnu mediálního obrazu světa za svět jako takový.
V srpnu 2007 policie obvinila sedm členů skupiny Ztohoven z trestného činu šíření poplašné zprávy. Na jaře 2008 však Okresní soud v Trutnově dospěl k závěru, že o trestný čin nešlo a umělce zprostil obžaloby. Nadřízený krajský soud ale následně verdikt zrušil.
ČTĚTE TAKÉ: Atomový výbuch byl jen přestupek, bude ho řešit radnice
Letos v únoru proto okresní soud čin posuzoval znovu, přičemž tentokrát jej vyhodnotil jako přestupek. Správní řízení, které měl původně provádět trutnovský městský úřad, bylo minulý měsíc přesunuto na radnici v sousedním Vrchlabí. Jeho výsledek dosud není znám.
Za obrazovou montáž jaderného výbuchu získala skupina Ztohoven v prosinci 2007 Cenu NG 333, kterou mladým umělcům uděluje Národní galerie v Praze.
Foto: ČTK