Rada ČT: Volba ředitele <span>bude v květnu</span>

25. 3. 2009 18:07
Milan Uhde podpořil kolegu Voráče, hlasoval proti květnové volbě.
Milan Uhde podpořil kolegu Voráče, hlasoval proti květnové volbě.

Petr Uhl chce co nejotevřenější volbu.Spory kolem volby generálního ředitele České televize vyvrcholily na středečním zasedání Rady ČT. Odpůrci volby ve stávajícím složení rady své kolegy nepřesvědčili a v hlasování prohráli. O řediteli budou rozhodovat i ti radní, kterým v květnu končí mandát, a to dva měsíce před tím, než skončí mandát současnému řediteli.

Nejdiskutovanější bod dnešního zasedání, tedy termín zahájení volby generálního ředitele, skončil podle očekávání. Jiří Voráč a Milan Uhde hlasovali proti květnové volbě, Petr Uhl a Dobromil Dvořák se hlasování zdrželi. Ostatní radní chtějí volit v současném složení - a co nejdřív. Pro nynějšího televizního ředitele Jiřího Janečka znamená tato varianta velké šance na znovuzvolení, neboť řada současných radních je mu nakloněna. 

ČTETE TAKÉ: Volba ředitele ČT má začít v květnu. Část rady nesouhlasí

Termín volby, který původně navrhl předseda Baumruk se z původního 6. května o týden posunul na 13. května. Rada si před výběrem pětice kandidátů, kteří postoupí do dalšího kola, vyžádala více času na prostudování životopisů, motivačních dopisů a projektů všech uchazečů. S projekty kandidátů hodlá rada seznámit veřejnost až po prvním kole volby.

V roce 2003 se o křeslo ředitele ČT ucházelo v prvním konkurzu 51 lidí a ve druhém 34. Letos se takový počet neočekává. Zatím se kromě Jiřího Janečka jako o pravděpodobných kandidátech mluví například o Janě Bobošíkové či bývalém prezidentu Akademie populární hudby a moderátorovi Petru Šiškovi.  

Voráč považuje volbu za protiústavní

Jiří Voráč nechce, aby rada volila ve stávajícím složení.Jiří Voráč na zasedání zopakoval svůj odmítavý postoj ke květnovému termínu volby. Tvrdí, že volba rady které končí mandát, je protiústavní. Argumentuje analýzou právničky a členky Legislativní rady vlády Kateřiny Šimáčkové. Ta přesvědčila i Milana Uhdeho, Petra Uhla a Dobromila Dvořáka. "Stanovisko doktorky Šimáčkové je mi srozumitelné a považoval jsem za svou morální povinnost ho předložit, jako jedno z možných východisek situace, kterou řešíme," řekl Jiří Voráč

Šéf rady Baumruk se ohradil analýzou, kterou pro radu vypracovala bývalá radní a odbornice na mediální právo Zdeňka Hůlová. Ta „předčasnou" volbu ředitele doporučuje s ohledem na možná rizika, která mohou vyplynout poté, co pěti radním skončí mandát. Pokud by je totiž poslanecká sněmovna nestihla dovolit, rada by v oslabeném počtu devíti členů volit namohla. (Jeden člen rady v únoru odstoupil.)

ČTETE TAKÉ: Senátor a poslanec umetají cestičku do televizní rady

Radě nekončí mandát

 "Rada ČT je kontinuální orgán, nekončí mu mandát, ale funkční období některých členů. Není možné upírat radě podnikat kroky, ke kterým ji zavazuje zákon o ČT," prohlásil Jiří Baumruk, který propaguje květnovou volbu.

Milan Uhde podpořil kolegu Voráče, hlasoval proti květnové volbě.Milan Uhde Baumrukův návrh harmonogramu kritizoval: "Jsem přesvědčen, že nezúčastněný pohled na tento materiál musí vést k zjištění, že byl diktován snahou ve spěchu tu věc zakončit. A spěch je špatný rádce. Ať budeme hlasovat jakkoli, vystavíme si nedobré vysvědčení od veřejnosti."

Za Baumrukem jednoznačně stojí radní Fibingerová, Prokeš a Makrlíková. Ta přirovnala situaci v radě k senátu, jehož členové se také postupně dovolují a přitom není ohrožena jeho funkce. "Neměli bychom čekat na vypršení mandátu generálního ředitele, jinak vystavíme Českou televizi riziku, že bude bez vedení," prohlásila Makrlíková.

Stanovisko Jiřího Voráče navíc označila za pokus o zviditelnění. "Není mi moc jasné, proč člověk, který působil v radě a ohání se slovy jako protiprávní a protiústavní, chce dál kandidovat. Není to snaha o zviditelnění sebe sama?," ptala se Makrlíková. Radní její poznámku odmítli.

Anonymní volba neprošla

Květnový termím volby prosazuje Jiří Baumruk.Na zasedání se diskutovalo i o konkrétní podobě volby. Milan Badal navrhl, aby byly návrhy kandidátů anonymní, s tím většina radních nesouhlasila.

Kandidáty na post generálního ředitele nemusí rada ze zákona před volbou zveřejňovat. "Kandidáty zveřejníme po prvním kole volby na stránkách ČT. Není možné dávat materiály uchazečů do rukou těm, kdo nerozhodují. Požaduji podmínky jisté intimity, to není žádné utajování," prohlásil Baumruk.

Petr Uhl a Milan Uhde prosazují co neotevřenější volbu. "Veřejnost má právo vědět, jaké materiály kandidáti předložili a jak je rada posoudila," uvedl Milan Uhde.

Současný generální ředitel České televize Jiří Janeček se dnešního zasedání rady nezúčastnil. Inzeráty oznamující zahájení výběrového řízení na ředitele ČT by se měly podle Lidových novin objevit v médiích již v pátek. 

Foto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ