Hlavní strana > Média > Tisk
Britské labouristy opouští tisk a zřejmě i voliči
03.05.2010 07:21
Britskou Labouristickou stranu premiéra Gordona Browna opouštějí několik dní před čtvrtečními volbami britské listy a zřejmě i voliči. Od labouristů se odklonil spíše levicový deník The Guardian i konzervativní The Times. Stejně tak průzkum v listu The Sun ukázal propad dosud vládní strany.
The Guardian vůbec poprvé podpořil liberální demokraty, jejichž předák Nick Clegg se prosadil v televizních debatách a dotáhl svou zaostávající stranu na úroveň tradičních favoritů, tedy konzervativců a labouristů. List svou podporu zdůvodnil záměry liberálních demokratů na reformu volebního systému a nezdary labouristů přičetl především premiéru Brownovi. Současně vyzval voliče, aby 6. května především volili proti konzervativcům a ve volebních okrscích, kde se čeká těsný souboj labouristických a konzervativních kandidátů, volili jednoznačně labouristy.
ČTĚTE TAKÉ: V britské TV se poprvé objevila předvolební debata lídrů
Konzervativce a jejich šéfa Davida Camerona naopak v sobotu podpořil pravicový list The Times. Deník se tak postavil za torye poprvé od roku 2001, v předcházejících dvou volbách podporoval labouristy.
Stejně se rozhodl týdeník The Economist, který také přesunul svou podporu od labouristů ke konzervativcům. Přiznal premiéru Brownovi zásluhy při boji s ekonomickou krizí, ale vyčetl mu, že během doby, kdy byl ministrem financí a premiérem, příliš narostl státní sektor.
Již loni na podzim podpořil konzervativce pravicový bulvární deník The Sun, který do té doby stál za labouristy. Z velkých britských listů tak zatím svého favorita neurčil jen ekonomický list Financial Times a The Independent, který staví na tom, že je na stranách nezávislý.
ČTĚTE TAKÉ: Nešťastný výrok britského premiéra ovlivnil kampaň
Většina britských bulvárních listů je pravicová a soustavně podporuje torye. Výjimkou je Daily Mirror, který jednoznačně stojí za labouristy.
Labouristická strana šla do kampaně s mírnou ztrátou za favorizovanými konzervativci a po prvních televizních debatách se na ni dotáhli Cleggovi liberální demokraté. Labouristům pak ve středu mimořádně uškodilo extempore Gordona Browna, který v soukromém rozhovoru označil za "bigotní ženu“ voličku, která si stěžovala na příliš velkou imigraci z východní Evropy. Premiér pak situaci nezvrátil ani ve čtvrtek při závěrečné televizní debatě o ekonomice.
Průzkum Harrisova institutu pro list Daily Mail také dnes ukázal, že se labouristé propadli na třetí místo s podporou pouhých 24 procent. Konzervativci s 33 a liberální demokraté s 32 procenty jsou prakticky na stejné úrovni.
Nicméně nynější volby jsou bezprecedentně vyrovnané a jejich skutečný výsledek mimořádně otevřený. Potvrzuje to i anketa institutu YouGov pro deník The Sun, který dává konzervativcům podporu 34 procent a labouristům i liberálním demokratům po 28 procentech.
Vzhledem k většinovému volebnímu systému za takového rozložení sil nezíská žádná strana nadpoloviční většinu poslaneckých křesel potřebných k vytvoření vlády. Stejně tak liberální demokraté skončí podle počtu mandátů daleko za toryi a labouristy. Oproti minulému parlamentu si ale bezpochyby výrazně polepší a mohou hrát klíčovou úlohu při sestavování menšinové nebo koaliční vlády. Pokud se taková vyhlídka naplní, bude to pro Británii zcela nová situace.
Foto: profimedia.cz, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.
1