Články o Fibingerové nebyly šikana, rozhodl Ústavní soud

30. 5. 2012 09:56
Helena Fibingerová.
Helena Fibingerová.

Ústavní soud nedal za pravdu bývalé reprezentantce ve vrhu koulí a pozdější místopředsedkyni Rady ČT a podnikatelce Heleně Fibingerové v jejím sporu s vydavatelstvím Ringier Axel Springer. Stěžovala si na mediální šikanu ze strany jejich deníků Aha! a Blesk.

Fibingerové se nelíbilo, že o ní média až příliš podrobně informovala v souvislosti s nehodou jejího manžela Jaroslava Šmída, při níž v listopadu 2009 zemřel cyklista. "Veřejnost má právo vědět o okolnostech kolize, i když se jednalo o dopravní nehodu jejího manžela," řekl k nálezu Ústavního soudu v tomto sporu soudce-zpravodaj Jiří Nikodým.

Fibingerová tvrdila, že Aha! a Blesk o její osobě informují v souvislosti s nehodou, která se jí netýkala, až příliš. Vadilo jí nejen zveřejňování údajů o ní ve spojitosti s událostí, ale také zveřejňování jejích fotografií. Následně u Městského soudu v Praze dosáhla rozsudku, který podstatně omezil poskytování informací o Fibingerové i nehodě samotné. Verdikt pak potvrdil Vrchní soud v Praze. Vydavatelství se proto obrátilo na Ústavní soud, který oba předchozí verdikty zrušil.

Bývalá koulařka rozhodovala dlouho o ČT. Na snímku s expředsedou Rady ČT a bývalým mluvčím Milana Jančíka Jiřím Baumrukem.Ústavní soud dospěl k závěru, že zákaz informovaní o Fibingerové byl příliš široký a téměř znemožňoval tvorbu zpráv o nehodě. Připomněl rovněž, že bývalá koulařka byla tehdy místopředsedkyní Rady České televize. Působila jako osoba veřejně činná, u nichž jsou prý mantinely ochrany osobnosti širší než u osoby soukromé.

Zpět k městskému soudu

Soudce zdůraznil, že nelze zakázat části médií, aby o určitých kauzách téměř nemohla informovat s tím, že si čtenáři tyto zprávy najdou v jiném zpravodajství. Časem by to mohlo vést k tomu, že monopol na informace by mělo jen jedno z médií.

Zrušení dosavadních verdiktů znamená, že se spor vrátí až k pražskému městskému soudu, který ve věci opět rozhodne. I kdyby rozhodl, že omezí Blesk a Aha v poskytování informací o Fibingerové, absolutní zákaz jim podle ÚS dát nemůže.

Šmídova nehoda se stala v listopadu 2009 u Vnorov na Hodonínsku. Tehdy sedmasedmdesátiletý muž při ní v opilosti zezadu automobilem srazil šestatřicetiletého cyklistu, který zemřel. Manžel známé koulařky byl odsouzen za ublížení na zdraví a také za ohrožení pod vlivem toxické látky.

Autor: ČTK Foto: archiv , Robert Sedmík

Další čtení

Demonstrace v Londýně (2025).

Celý svět to ví, ale Moskva přesto odmítla odpovědnost za sestřelení letu MH17

Zahraničí
13. 5. 2025
Sněhová Mapa republiky

Sněhová Mapa republiky se pořád drží. Morava už ale odtála

Domácí
13. 5. 2025

Výroba masa v Česku stoupá. Nejvíc vepřového a kuřecího

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ