Výtvarník Respektu získal <span>Cenu K. H. Borovského</span>

19. 5. 2009 16:48
Milan Kundera, největší kauza Respektu v uplynulém roce
Milan Kundera, největší kauza Respektu v uplynulém roce

Milan Kundera, největší kauza Respektu v uplynulém roceNovinářskou Cenu Karla Havlíčka Borovského získal za rok 2008 Pavel Reisenauer z týdeníku Respekt. Výroční cenu mu Nadace Český literární fond udělila za jedinečnou výtvarnou reflexi domácího i světového dění.

Držiteli Novinářských křepelek, cen pro žurnalisty do 33 let, se stali zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová a reportér České televize Antonín Bruštík. ČTK o tom informovala Helena Hájková z nadace.

Kabrhelová získala Novinářskou křepelku za profesionální start na náročném postu zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu v Rusku a okolních státech. Bruštíka nadace ocenila za televizní zpravodajství z regionu Karlovarska s významným celospolečenským přesahem.

Pavel Reisenauer z týdeníku Respekt."Z ceny mám samozřejmě radost, ale je zajímavé, že jsem ji dostal přesto, že nejsem novinář," řekl ČTK Reisenauer, autor obálek a dalších kreseb v Respektu. Celý článek, jehož se má kresba na obálce týkat, prý dostane jen v lepším případě, většinou má zadaný jen námět a pár tezí, a je rád, když se to během kreslení nezmění. "Na vlastní kresbu mám dva až tři dny, čili všechny obrázky jsou naprosto nehotové," postěžoval si Reisenauer s úsměvem.

Kabrhelová pokládá získání Novinářské křepelky za povzbuzující ocenění celého zahraničního zpravodajství Českého rozhlasu. Práce v Rusku s sebou podle ní přináší složitější podmínky, vedle nutné orientace v cizím prostředí se musí vyrovnat i s tamním byrokratičtějším systémem.

Reisenauerovy kresby zdobí dlouhá léta časopis Respekt.Bruštík zase ocenil všechny, kdo se nebojí veřejně na kameru mluvit a poukazovat na neférovosti, které se dějí. "Těm lidem často hrozí problémy, někdy i ztráta zaměstnání, ale bez nich by se o některých kauzách veřejně nevědělo," řekl.

Nadace Český literární fond chtěla letos poprvé udělit také anticeny pro novináře odvádějící neprofesionální a neetické výkony. Nakonec však od úmyslu upustila. "Zjistili jsme, že na to nemáme sílu, uvědomili jsme si, že bychom tímto způsobem podporovali bulvár. Neshodli jsme se, zda by měla návrhy podávat veřejnost či někdo jiný, proto jsme anticeny zrušili nejen pro letošek, ale zřejmě vůbec," řekl ČTK ředitel nadace Michal Novotný.

Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, v níž zasedli Jana Šmídová, Ivan Hoffman, Adam Komers, Miroslav Konvalina, Jan Lukeš, Martina Riebauerová a Michal Růžička. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50.000 korunami. S Novinářskými křepelkami, které předává město a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3333 korun.

Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila podvanácté, od roku 2000 v Havlíčkově Brodě.

Foto: ČTK, archiv

 

Autor: ČTK

Další čtení

Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ