Premiér Mirek Topolánek si myslí na dalšího mluvčího. Redaktora veřejnoprávní České televize Jiřího Františka Potužníka. Na Úřad vlády by měl nastoupit 10. listopadu. ČTK to ve středu řekla dosavadní Topolánkova mluvčí Jana Bartošová, která ve funkci prý zůstává a má se věnovat hlavně domácím záležitostem, zatímco Potužník má být mluvčím pro české předsednictví v EU.
Potužník byl v minulosti zpravodajem ČT v Bruselu. Mluvčím premiéra by měl být do června 2009. Podle Lidových novin si uvědomuje, že nové angažmá mu může přivřít dveře při případném návratu k dosavadní profesi. „Pokud bych se měl za půl roku vracet do televize, je jasné, že to nebude do zpravodajství ani do investigativní publicistiky, ale týkalo by se to spíš dokumentů," řekl deníku.
Přípravy našeho "evropského předsedání" má ve vládě na starosti vicepremiér pro EU Alexandr Vondra, jeho mluvčí je Michaela Jelínková. Česko pozici šéfa a koordinátora unie převezme od Francie 1. ledna, v čele sedmadvacítky bude podle pravidel šest měsíců, poté žezlo předá Švédsku.
Noví odborní mluvčí nastoupili letos také do českého zastoupení EU v Bruselu, doplnili stálého mluvčího Jana Vytopila. Jsou to Jan Slíva, dlouholetý zpravodaj AP v Bruselu, a bývalý zpravodaj Hospodářských novin v Bruselu a donedávna novinář bruselského deníku Europolitics Radek Honzák.
Slíva bude jakýsi "politický" mluvčí, pracovat bude pro takzvaný Coreper II, což jsou vlastně velvyslanci členských států. Tento mluvčí hovoří též na summitech EU či na schůzkách ministrů zahraničí a bývá pro předsednictví označován jako velmi důležitý. Obvykle tuto pozici zastávají novináři z Bruselu, vždy to ale tak není. Do jeho agendy bude spadat například lisabonská smlouva, hospodářské a finanční otázky, spravedlnost a vnitro.
Honzák bude mít na starosti takzvaný Coreper I, v němž se scházejí národní experti na energetiku, dopravu, telekomunikace, zemědělství a podobně. Pro tuto pozici mluvčího je nutná velmi dobrá znalost projednávané legislativy v EU. Člověk na tomto postu není tolik vidět, ale novináři se s ním běžně radí o technických záležitostech a detailech legislativy.
Vláda musela kvůli předsednictví posílit státní správu. O chod půlročního předsedání v příštím roce se bude starat více než 1500 úředníků, z toho 365 je jich na nových, dočasně vytvořených místech. Jsou to vesměs lidé, kteří již mají zkušenosti ze státní správy. Vláda ovšem během předsedání využije i zkušeností několika novinářů, kteří letos z médií přešli na druhou stranu barikády.
Foto: archiv