Celosvětovými trendy v oblasti médií by v letošním roce mohly být mimo jiné renesance televize, reklama v mobilních telefonech i nárůst počtu internetových rádií. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte. Také média si ale budou muset podle studie poradit s vlivem celosvětové finanční krize.
"V nadcházejícím roce očekáváme, že bude sektor médií poznamenán zničujícími makroekonomickými podmínkami. Neměli bychom však zapomínat, že potřeba informovat a bavit nás zůstává pro tento sektor stále stejně důležitá," uvádí se ve studii.
Čím hůře, tím lépe (pro televize)?
Podle autorů studie má ekonomická recese pro televizní trh jeden pozitivní aspekt - v hospodářsky těžkých časech má sledovanost televizí tendenci růst, neboť spotřebitelé zůstávají doma. Druhým pozitivním momentem pro sledovanost je přechod z analogového na modernější digitální vysílání.
"V roce 2009 naroste celková sledovanost na jednoho diváka pravděpodobně o 30 minut týdně. Nastává tedy vhodný čas pro to, aby si televize udělala odstup od ostatních médií a aby nejsilnější hráči investovali do obsahu, smluv a aktualizace infrastruktury," míní Deloitte.
Mobilní reklama
"Vzhledem k tomu, že globální reklama pociťuje propad vyjádřený dvoumístným číslem a následující rok slibuje ještě tvrdší kurz ekonomiky, může nastat čas mobilní reklamy," uvádí také studie. Mobilní telefony jsou všudypřítomné, a proto nyní více než kdy jindy mohou být použity pro šíření reklamy. Podle Deloitte v současné době panuje i ustálený názor na to, jakou reklamu lze prostřednictvím mobilu šířit, a jakou nikoli.
"V roce 2009 naroste počet kampaní, které využijí potenciálu a vlivu mobilních telefonů," tvrdí Deloitte. Za vzor jim podle studie bezesporu poslouží jedna z nejúspěšnějších kampaní svého druhu, a to použití textových zpráv v rámci prezidentských voleb ve Spojených státech. "Mobilní reklama opravdu odstartuje ve chvíli, kdy bude možné jedním kliknutím rozeslat reklamní sdělení celé komunitě uživatelů mobilních telefonů," míní firma.
Rádia po síti
Rozmach by podle Deloitte mohla zaznamenat internetová rádia, která je možné poslouchat v jednu chvíli po celém světě. Jak studie s nadsázkou uvádí, moderátor by pak mohl vítat své posluchače slovy "Dobré ráno, dobré odpoledne i dobrý večer". "Díky 1,5 miliardy uživatelů internetu po celém světě, z nichž mají dvě třetiny širokopásmový přístup, by mohl příští rok vzrůst trh pro online rádio o 20 procent," píše se ve studii.
Prognózy pro rok 2009 vycházejí z rozhovorů s klienty členských společností skupiny, z informací poskytnutých více než šesti tisíci partnery a manažery specializovanými na telekomunikace a média, z diskusí s analytiky z daného odvětví i z rozhovorů s předními manažery z celého světa.
Foto: profimedia.cz, Jan Schejbal