V Česku padl první trest za nelegální sdílení hudebních souborů prostřednictvím internetu. Případ, který policisté zjistili v loňském roce, skončil pro pachatele sedmiměsíčním podmíněným trestem. Způsobil škodu za více než jeden milion korun, uvedl Libor Macek z policejního útvaru, který se odhalováním uživatelů výměnných sítí zvaných P2P zabývá.
Podle Macka čeští posluchači využívají k získávání hudby nelegální sdílení hudebních souborů prostřednictvím internetu stále častěji. Do některých z těchto systémů se během 24 hodin zapojí až 3500 uživatelů. První odsouzený pachatel vystupoval na internetu pod přezdívkou Lubsoft.
"V České republice exaktní čísla v tuto chvíli nemáme, ale odhadujeme, že se jedná o statisíce lidí, kteří jsou do tohoto systému zapojeni," řekl zástupce ředitelky české pobočky Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) Jaromír Soukup; podle jeho odhadu mohou ročně způsobit škody v řádu desítek milionů korun.
P2P (peer-to-peer) je označení systému počítačových sítí, kde spolu komunikují přímo jednotliví uživatelé. Častým způsobem jeho využití je právě sdílení hudebních souborů a pořizování jejich nelegálních kopií.
Bojem proti sdílení hudby prostřednictvím P2P sítí se již přes rok zabývá česká pobočka IFPI . "Jsme schopni ve spolupráci s policií dohledat identitu 'sdílečů'," informovala ředitelka pobočky Petra Žikovská.
"V tuto chvíli je rozvrácen mýtus, že internet je anonymní prostředí, to prostě není pravda. Každý, kdo se připojí na internet, se nějakým způsobem už svým připojením počítače stává individuálně určitým, neanonymním konkrétním účastníkem," prohlásil Soukup.
IFPI letos využila speciální vyhledávací program a získané informace předala policistům, kteří 11. dubna provedli u "sdílečů" hudby celkem 13 domovních prohlídek. Zajistili při nich 20 osobních počítačů, tři externí disky a stovku nosičů CD ROM; všichni pachatelé sdíleli velké množství dat.
Podle Soukupa se nelegálního sdílení hudby prostřednictvím P2P dopouští zejména mládež. "Velkou sociální skupinou, která je zároveň velkým potenciálním konzumentem hudby, je studentstvo, skupina mladých lidí," konstatoval Soukup. Dále jde o lidi každodenně pracující s počítači, tedy tvůrce hardwaru, softwaru a správce počítačových sítí či úředníky; jeden z počítačů zadržených policisty se například nacházel v Úřadu průmyslového vlastnictví.
Za porušování autorských práv hrozí pachatelům trest odnětí svobody na dva roky, v případě opakování činu až na pět let. Podle Soukupa také mohou být odsouzeni k zaplacení pokuty ve výši dvojnásobku hodnoty způsobené škody.
"Je třeba také působit preventivně a osvětově, aby obecná veřejnost byla v tomto smyslu lépe informována," dodal Soukup. Řada lidí podle něj totiž stále vůbec netuší, že stahováním hudby z internetu dělá něco trestného. Zatímco v případě krádeže fyzických věcí podle něj panuje ve společnosti jednoznačné právní vědomí a lidem je jasné, že tak dělají něco nezákonného, krádež hudebních či filmových nahrávek jako trestný čin často nechápou.
Foto: Karel Šanda
V Česku padl první trest za nelegální šíření hudby
Relax
19. 4. 2007 11:39
bez popisku 7712
Autor: ČTK