V internetových kavárnách se šíří softwarové pirátství

Relax
27. 4. 2007 15:55
ilustrační foto
ilustrační foto
ilustrační foto

Softwarové pirátství v tuzemských internetových kavárnách jen kvete. S nějakou jeho formou se lze setkat až v 90 procentech těchto zařízení. Proč? Jsou anonymní a většinou v nich chybí jakýkoli provozní řád. Analýzu stavu pirátství v Česku zpracovala detektivní agentura Software security (SWS).

"Za posledních pět let bylo kvůli nelegální činnosti zavřeno přes 50 takových podniků. Piráty z provozovatelů těchto zařízení dělají i sami výrobci softwaru, kteří nenabízí vstřícnou formu pronájmu jejich softwaru," uvádí Jiří Jakubka z SWS.

Piráti využívají kavárny a internetové herny jako ideální místo pro stažení nelegálních kopií nejnovějších softwarových titulů či pro jejich výměnu s dalšími uživateli. Podniky jsou také mnohdy místem setkávání dealerů pirátského softwaru. V internetových hernách se navíc ve velkém nelegálně provozuje software pro hraní populárních síťových her, zejména bojových a strategických.

Piráty se často stávají sami provozovatelé internetových kaváren. Mnozí z nich používají na počítačích nelegální software, nejčastěji operační systém Windows a aplikace Microsoft Office, či užívání nelegálního softwaru dávají volný průběh.

Anonymita dává průchod i další počítačové trestné činnosti. Pachatelé například z kaváren posílají výhrůžné emaily nebo zde stahují nelegální obsah, třeba dětskou pornografii. "Je totiž možné vystopovat, odkud byl e-mail poslán či nelegální soubor stáhnut, ale stopa obvykle skončí v internetové kavárně," dodává Jakubka.

Podle informací protipirátské organizace BSA je v Česku užíváno 40 procent softwaru nelegálně. Snížení míry pirátství o deset procentních bodů by podle BSA mohlo během čtyř let vytvořit až 2900 nových pracovních míst, posílit tuzemskou ekonomiku o 20,6 miliardy korun.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ