V Iráku přišel o život další novinář
31.05.2007 11:24
Iráckého zpravodaje Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) Nizára Abdala-Váhida Rádžího v úterý zastřelili neznámí ozbrojenci v městě Amára. Stanice přišla za posledních sedm týdnů již o druhého spolupracovníka v Iráku.
Rádží pracoval jako reportér několika iráckých listů a v RFE/RL byl zpravodajem arabské sekce, známé jako Rádio Svobodný Irák (RFI). Předsedal také irácké nevládní organizaci pro mladé novináře.
Rádží právě vyšel z hotelu Aruša, v němž se konal novinářský workshop, o němž chtěl informovat. V té chvíli spustili neznámí útočníci sedící v dodávce střelbu do skupiny novinářů před hotelem. Rádžího zasáhly čtyři kulky, novinář zemřel na místě. Několik dalších žurnalistů bylo podle očitých svědků zraněno.
Novinář dostával podle informací RFE/RL v poslední době výhrůžné dopisy kvůli své práci pro "cizí agenturu" a svému nekompromisnímu postoji proti extremismu. Bylo mu 37 let a byl otcem tří dětí.
První novinářkou z řad RFE/RL, která se stala terčem iráckých radikálů, byla zpravodajka Muhsín Chaláfová. Tato padesátiletá matka tří dětí byla unesena a zabita počátkem dubna.
Novináři jsou v Iráku častým terčem násilností. V pondělí byl zastřelen ve svém domě nedaleko Fallúdže sunnitský žurnalista Abdar Rahmán Isáví. Spolu s ním ozbrojenci postříleli ještě dalších sedm členů jeho rodiny. Isáví kromě své novinářské činnosti pracoval i jako zástupce sdělovacích prostředků v nedávno ustaveném Anbárském výboru spásy. Založili ho společně představitelé sunnitských kmenů v provincii Anbár s cílem bojovat proti irácké odnoži teroristické organizace al-Kajda.
Podle dubnové zprávy Mezinárodního tiskového institutu (IPI) sídlícího ve Vídni zůstává Irák pro novináře nejnebezpečnější zemí na světě a v roce 2006 toto své neblahé postavení ještě posílil. Za loňský rok v této zemi zahynulo 46 žurnalistů, tedy téměř polovina celkového loňského počtu obětí násilí z řad žurnalistů na celém světě. IPI vede příslušné roční statistiky od roku 1997 a rok 2006 je v tomto ohledu jednoznačně nejhorší; oproti předcházejícímu roku vzrostl počet zabitých novinářů v Iráku na téměř dvojnásobek.
Podle newyorského Výboru na ochranu novinářů bylo od vypuknutí války v Iráku v roce 2003 v této zemi zabito 104 novinářů a 39 pomocných pracovníků a 48 žurnalistů bylo uneseno. (Rádží a Isáví nejsou v tomto počtu ještě zahrnuti). Na statistice obětí se Iráčané podílejí 82 zabitými novináři a 38 pomocnými pracovníky.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.