Vypadněte! Američané prý <span>odhánějí novináře</span> od katastrofy

Relax
31. 5. 2010 18:23
Víme o všem? Následky jsou horší, než vláda připouští...
Víme o všem? Následky jsou horší, než vláda připouští...

Budoucnost nejasná (záběr z místa ekologické katastrofy).Americká vláda a místní úřady s těžařskou firmou BP údajně brání novinářům v přístupu do míst nejhůře postižených únikem ropy v Mexickém zálivu. V posledních dnech si na to stěžovalo například několik fotografů či štáb televizní stanice CBS News. Úřady obvinění popírají s tím, že pokud někomu někam zamezily přístup, bylo to výhradně z bezpečnostních důvodů. 

Podle týdeníku Newsweek novináři nemohou například na pláže pokryté ropou či na místa, kde se připravuje likvidace následků havárie vrtu společnosti BP. Povolení ale nedostali ani k přeletům zasažených oblastí. Více než měsíc po začátku ekologické katastrofy v dubnu tak o ní média přinesla jen nahodilé důkazy. 

Víme o všem? Následky jsou horší, než vláda připouští...Štábu televizní stanice CBS News například úřady nedávno vyhrožovaly zatčením, když se snažil natočit zasažené pláže. Člen americké pobřežní stráže jim přitom řekl, že "to je pravidlo BP, ne naše". Jeho nadřízení později tvrdili, že důvodem pro zákaz vstupu na pláž byly obavy z toho, že to není bezpečné. 

Nešlo ale o jediný podobný incident. Novinářům z časopisu Mother Jones zahradily cestu do rezervace Elmer's Island v Louisianě čtyři policejní vozy. Společnost Southern Seaplane z Bella Chasse rovněž v Louisianě zase uvedla, že jí BP zakázala přelet nad postiženou oblastí, když se dozvěděla, že na palubě letadla budou novináři. 

"Nesmíme létat se zástupci médií, novináři, fotografy anebo vědci," uvedla firma v dopise zaslaném senátorovi Davidu Vitterovi z Louisiany. "Máme silné tušení, že důvodem pro toto rozsáhlé dočasné omezení letů je to, že se BP snaží kontrolovat publicitu o sobě," dodala. 

Prezident je s námi. Američané mohou být klidní.Podle časopisu Newsweek jsou přitom zejména obrazové informace z místa klíčové pro to, aby se na problém i na jeho řešení zaměřila pozornost veřejnosti. Newsweek připomíná, že v případě katastrofálního úniku ropy z tankeru Exxon Valdez v roce 1989 způsobily obrázky mrtvých ryb, ptáků a pobřeží zakrytého ropou, během několika dní celonárodní pozdvižení a kritiku společnosti Exxon. Firma pak například čelila bojkotu. BP přitom v současnosti nic takového nehrozí. Většinu obrazů z místa zprostředkovává právě ona či vláda. 

ČTĚTE TAKÉ: Ropa uniká dál 

BP i vláda ale popírají, že by se snažili zamezit přístupu novinářů do postižené oblasti. Podle nich ji zatím navštívilo zhruba 400 pracovníků médií, kteří si mohli ropnou skvrnu prohlédnout buď z letadel najatých společností BP, anebo z helikoptér americké pobřežní stráže. 

Ropa z poškozeného vrtu plošiny Deepwater Horizon do moře uniká od 20. dubna. Všechny pokusy zastavit ji zatím selhaly. Administrativa prezidenta Baracka Obamy již připustila, že jde o pravděpodobně největší ekologickou katastrofu v dějinách země. Zároveň varovala, že úplné řešení problémů může trvat ještě několik měsíců.

Foto: archiv, ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ