Zatčení <span>ruského novináře</span> vyvolalo bouřlivou reakci médií

Relax
21. 1. 2010 12:22
Zatýkání demonstrantů není neobvyklé. Fotografie z lednové demonstrace
Zatýkání demonstrantů není neobvyklé. Fotografie z lednové demonstrace
Zatýkání demonstrantů není neobvyklé. Fotografie z lednové demonstraceRuská média se bouří a žádají ministra vnitra, aby skoncoval s policejní svévolí. Rozbuškou bylo zatčení a posléze i odsouzení fotoreportéra, kterého redakce vyslala pořídit obrázky z nepovolené opoziční demonstrace. Pod otevřený dopis ministrovi Rašidu Nurgalijevovi se podepsali i šéfové státních a prokremelských médií.

Policisté zatkli fotoreportéra Andreje Stenina ze státní tiskové agentury RIA Novosti 12. prosince ve chvíli, kdy fotografoval opoziční protest u sídla prezidentské kanceláře. Obvinili ho z účasti na nepovolené akci, ačkoliv novinářským průkazem a fotografickým vybavením doložil, že je na akci pracovně. Jeho výpovědi neuvěřil ani soud, který jej tuto středu na základě svědectví strážců pořádku odsoudil k pokutě 500 rublů (asi 310 Kč). Agentura se proti verdiktu hodlá odvolat.

PSALI JSME: Kabelové vysílání v Rusku? Do budoucna jen s registrací
    
"Soudkyně se spolehla výlučně na svědectví policistů, které jsem při svém zatčení ani neviděl," uvedl Stenin. Policisté prý vypovídali "jako podle šablony" a soud jako důkaz nepřipustil ani fotografie, které z demonstrace
pořídil.

Mediální pozdvižení

Podle médií tak vznikl nebezpečný precedens. "Tato událost nás staví do situace, kdy budeme nuceni vystavit naše zpravodaje, vyslané plnit redakční úkoly, hrozbě pronásledování ze strany úřadů," stojí v otevřeném dopise
ministru Nurgalijevovi.

Šéfredaktoři jej požádali o prověření falešných svědectví policistů a o ochranu veřejnosti, zvláště pak novinářů, před beztrestným porušováním jejich práv a svobod ze strany úřadů. Pod dopis se podepsali i představitelé státních televizí První kanál a Russia Today, státních agentur, vládního deníku Rossijskaja gazeta či listu Izvestija, který je považován za blízký Kremlu.

"Soud se dopustil zjevné chyby," řekl listu Kommersant tajemník Svazu novinářů Michail Fedotov. Za verdiktem vidí politický signál, aby se novináři ani nepokoušeli informovat o nepovolených demonstracích, jinak jim bude hrozit pokuta či vězení.

Podle Fondu na ochranu glasnosti policisté v Rusku loni zadrželi 62 novinářů při plnění jejich profesionálních povinností.

Ilustrační foto: ČTK
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ