Ekonomická pohádka o jednom království

Ekonomika
24. 8. 2016 08:30
Ondřej Fér.
Ondřej Fér.

Šok! Bylo nebylo, ve Velké Británii se hlasovalo o tom, jestli má země zůstat v Evropské unii. Voliči rozhodli, že ne. Brexit, tak se tomu říkalo.

Možná tomu nebudete věřit, ale spousta expertů říkala, že to bude konec království. Libra se zhroutí, ekonomika padne... tak a ještě jinak strašili a svoje chmurné vize cpali každému, kdo byl aspoň trochu ochotný je poslouchat.

Přešel čas a statistici zveřejnili údaje o tom, jak velká ekonomická katastrofa že tedy brexit je. A přišel výše zmíněný šok. Ve Velké Británii po brexitu třeba maloobchodní tržby rostou nejrychleji za čtrnáct let, počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti pro změnu klesá, zatímco mzdy rostou. Suma sumárum, všechno, jen ne krach a kolaps.

Věrozvěsty ekonomické zkázy Velké Británie tato statistika nijak nerozházela. Například ekonomové z OSN tvrdí, že se britské ekonomice daří jen proto, že je teplo a že máme počkat na zimu. To teprve uvidíme, jak se poddaným Jejího Veličenstva brexit nevyplatí!

Je to hezká ukázka toho, jak zábavná činnost může být porovnávání toho, co ekonomičtí experti očekávají a co se nakonec doopravdy stane. Ekonomické mluvící hlavy se totiž při interpretaci fakt často uchylují k tomu, že se přidržují svých přání a tužeb, místo aby zůstali střízliví. Existuje přinejmenším jeden pokus, který dokázal, že opičák ze zoologické zahrady má lepší odhad na vývoj kapitálových trhů než spojená úderka analytiků. Nic na tom nezměnil ani fakt, že analytici měli do jednoho titul MBA, zatímco dotyčný orangutan se řídil výlučně tím, co mu zrovna přeletělo přes nos.

Nebudu se ale chovat jako ti experti a nebudu z toho vůbec nic vyvozovat. Neřeknu dokonce ani, že by bylo lepší ptát se na makroekonomické predikce v pavilonu opic než v naleštěných kancelářích v posledních patrech prosklených kancelářských budov.
Dopustím se ale aspoň jednoho zobecnění. Pokud nechcete být pro smích, nikdy nenechte svoje přání být otci myšlenek. A už vůbec si nepleťte to, jak byste chtěli, aby věci byly, s tím, jak doopravdy jsou. A ani nemusíte být ekonomický analytik.

Autor: Ondřej FérFoto: Radek Cihla

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ