Podnikatel a politik Valenta: zloděj, nebo dobroděj?

Domácí
18. 2. 2018 08:16
Faktor S.
Faktor S.

Navenek ctihodný senátor a filantrop. Ve skutečnosti bezskrupulózní lobbista, který vydělává na hazardu a těží ze své politické funkce. Vliv Iva Valenty, majitele skupiny Synot, se rozrůstá do médií, školství, sportu či realitního trhu. Bude z něho druhý Andrej Babiš?

Mezi tuzemskými miliardáři snad nejvíce naplňuje definici slova "kontroverzní". Ivo Valenta je muž dvou tváří, jehož počínání nemá daleko k rozpolcené románové postavě doktora Jekylla a pana Hyda. Na jedné straně si úzkostlivě buduje image vysoce morálního člověka a gentlemana, jenž posílá peníze na charitu a podporuje sport a kulturu, v kontrastu s tím rozmnožuje své miliardy hlavně díky gamblerům, kteří jsou ochotni naházet do jeho automatů i poslední koruny ze svých sociálních dávek.

Valentova ctnostná část osobnosti, říkejme jí třeba "Dobroděj", se samozřejmě neomezuje jen na páchání dobra, ale i na boj proti zlu. V "zájmu lidu" soustavně poukazuje na nepravosti na tuzemské politické i ekonomické scéně. Ze své pozice senátora, kterému by k dokonalé vizáži chyběly snad už jen vavřínové listy kolem hlavy, nejčastěji tepe do šéfa ANO.

"Andrej Babiš neměl být ve vládě již dávno! Opakovaně byl usvědčen, že zneužívá své vládní postavení ve svůj osobní prospěch a jeho střet zájmů zcela deformuje základní demokratické principy v naší zemi. Prosazoval pouze ty zákony, které mu přímo nebo nepřímo nahrávaly," nechal se slyšet Valenta.
Pan Dobroděj má pravdu v tom, že zneužívat politického postavení ve prospěch vlastního byznysu asi není košer. Háček je v tom, že to samé jako Babiš, jen v menším měřítku, dělá Valenta sám - respektive jeho alter ego, jež můžeme pracovně označit jako "Zloděj". Ten se od začátku netají tím, že vstoupil do politiky proto, aby hájil zájmy svého hazardního byznysu. Jde o skutečnou schizofrenii, nebo spíše promyšlenou demagogii?

Faktor S.Valentův vpád do politiky proběhl na podzim roku 2014, kdy byl zvolen senátorem za Uherské Hradiště. Nic přitom neponechal náhodě a své voliče si už několik let předtím pečlivě připravoval. Jako majitel skupiny Synot k tomu využil systém odvodů na veřejně prospěšné účely. Ty musely firmy podnikající v hazardu odvádět na "dobro" jako zvláštní daň za své podnikání. Zřídil si proto vlastní nadaci, do níž ročně posílal desítky milionů korun. Podle serveru Neovlivní.cz pak peníze neprůhledně rozděloval mezi místní kulturní spolky, sportovce či kostely, zkrátka bylo tam vše - od slavností vína po hasičské plesy. Tímto "dobrodějstvím" si na rodném Slovácku vytvořil slušnou fanouškovskou základnu.

CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE V ČASOPISU FAKTOR S, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 15. ÚNORA. 

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Glück Dalibor

Další čtení

Hnědouhelný důl Bílina, 10. května 2025, Teplicko.  Po jednání ministerstva životního prostředí se společností ČEZ by mohla být těžba na Dolech Bílina ukončena v roce 2033 namísto původního záměru do roku 2035, řekl  ministr Petr Hladík (KDU-ČSL).

Těžba v lomu Bílina skončí dříve. Bude to konec uhlí v Česku

Domácí
12. 5. 2025

Státní veterináři dostanou na odměnách šest milionů. Za nasazení při slintavce

Domácí
12. 5. 2025
ilustrační foto

Šumava zase boří rekordy, bylo skoro deset po nulou. Oteplení se neblíží

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ