Dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová míří na ministerstvo obrany. Potetovaná ranařka se zálibou v pohřebnictví se má stát třetí ženou na tomto postu v historii Česka. Skončí to fiaskem, nebo srovná armádu do latě?
Andrej Babiš, šéf hnutí ANO, dělá ve své budoucí vládě "škatulata, hejbejte se". Po ministru obrany Martinu Stropnickém, který nejspíše zamíří na ministerstvo zahraničí, má zasednout na uvolněné křeslo "železná lady" Karla Šlechtová.
"Nominace na ministryni obrany mě velmi potěšila. Přijímám ji s patřičnou pokorou a jsem připravena být na ministerstvu partnerem armády a zajistit potřebný servis při očekávaném navýšení počtu vojáků i rozpočtu," potvrdila Šlechtová médiím.
Co bude jejím speciálním bojovým úkolem? "Musí dát do pořádku nákupy v resortu, aby to mělo větší tah na branku," nechal se slyšet Babiš. Tah na branku Šlechtová určitě má, ačkoli se podle všeobecně rozšířeného klišé tato schopnost připisuje spíše mužům. Svědčí o tom například skutečnost, že se ministerstvu pro místní rozvoj povedlo dočerpat pod jejím vedením evropské dotace z programového období 2007 až 2013, což lze v českých poměrech brát skoro jako heroický výkon.
Dobrý den, prapore
Fakt, že Šlechtová není voják, nebudí předsudky tolik jako to, že by měla obranu vlasti řídit žena. Je sice už třetí zástupkyní něžného pohlaví na ministerstvu obrany v historii Česka, ale ty dvě předchozí si v této funkci vylámaly zuby.
První z nich byla Vlasta Parkanová (KDU-ČSL), která vedla obranu od ledna 2007 do května 2009. Sklidila celonárodní posměch, když se zapojila do kampaně na výstavbu amerického radaru v Brdech a spolu s Janem Vyčítalem nazpívala píseň Dobrý den, prapore hvězd a pruhů. Tu dostal darem tehdejší prezident USA George Bush.
Co je však horší, dodnes čelí trestnímu stíhání a obžalobě v souvislosti s nákupem letounů CASA. Konkrétně byla obviněna z toho, že nenechala udělat znalecký posudek k ověření jejich ceny. Tím údajně stát připravila o 658 milionů korun, což je rozdíl mezi kupní cenou a později dopracovaným znaleckým odhadem.Další předchůdkyně Šlechtové Karolína Peake (Lidem) ve funkci vydržela pouhých devět dnů (od 12. do 20. prosince 2012). Vzala to sice razantně, ale nejspíše za nesprávný konec. Ihned po svém nástupu odvolala tři klíčové muže bývalého vedení resortu, mezi nimi prvního náměstka, bývalého náčelníka generálního štábu a rovněž Vojenské kanceláře prezidenta republiky Vlastimila Picka. Tím naštvala tehdejšího premiéra Petra Nečase i prezidenta Václava Klause a byla odvolána. Konkrétně Nečas o Peake hovořil jako o té, která "dokázala během týdne rozvrátit stabilizovaný resort".
CELÝ TEXT NALEZNETE V NOVÉM ČÍSLE FAKTORU S, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 7. PROSINCE 2017.