Celý víkend jsem poctivě sledoval sjezd Strany zelených. Na Twitteru nebylo nic vtipnějšího, ale to je jiná věc. Zaujalo mě, kolik prostoru tato bezesporu zajímavá, na celostátní úrovni nicméně beznadějně bezvýznamná strana věnovala vymezování se vůči "autoritářské" politice. Tím autoritářstvím se myslí voličská tendence posílat do vrcholné politiky lidi, kteří - než aby ve své praxi lpěli na proceduře -, preferují efektivitu.Vlastně tuto tendenci chápu. Politika potřebuje silné hráče vzbuzující emoce. Protože vztahy v demokracii jsou hlavně o emocích, ať už se nám to líbí, nebo ne. Autoritativní politici, a je jedno, jestli Babiš nebo Trump, z toho těží. Místo jim udělali systémoví politici svou neschopností prodávat politiku jako jeviště, na němž se odehrávají silné příběhy stejně jako třeba v reality show nebo v skriptovaných docusoapech.
Systémoví i autoritativní politici mají stejnou šanci získat pozornost voličů. Ti prvně jmenovaní tohle soupeření zatím projíždějí na celé čáře. Jako potenciální vyzývatelé tedy zůstávají strany stojící na okrajích politického spektra. Třeba zrovna zelení.
Právě skončil sjezd zelených. Byl schválen dlouhodobý program, představena stínová vláda a nová vizuální identita. Je před námi moře práce.
- Strana zelených (@Strana_zelenych) January 22, 2017
Na první pohled to vypadá, že strana, která kolem sebe dokáže shromáždit obstojné množství zajímavých osobností, by měla mít možnost uspět. Jenže: její víkendový sjezd přesně odhalil, proč Strana zelených (ale totéž platí třeba pro Piráty nebo Svobodné) na celostátní úrovni selhávají. Ono se toho vždycky hodně namluví o zhoubném vlivu píáristů na politiku. Kdyby však malé strany nějakého píáristu měly, nikdy by se lidé na Twitteru jejich sněmování jenom nesmáli.
Vlastně ani nevím, co si zelení o víkendu odhlasovali. Pamatuji si jen virální bomby na téma "Matěj Stropnický je tady, pusťte ho sednout" a "nemuži a neženy".
Dobrá, zelení nejspíš mohou nabídnout ideje proti autoritě. Nicméně autoritářský politik si dá vždycky velký pozor na to, aby nebyl směšný. Takže bych si dovolil jeden tip: chce to píáristy. Protože jestli nakonec někdo porazí autoritářské politiky, budou to oni. .
Autorem je šéfredaktor časopisu Faktor S @ondrejfer.
AKTUÁLNÍ ČÍSLO FAKTORU S VYŠLO VE ČTVRTEK 19.LEDNA.