Amnestie pro korupčníky. Kvůli korupci

Domácí
2. 1. 2013 18:01
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus.

Václav Klaus, který se na rozdíl od svého předchůdce Václava Havla léta stavěl k amnestiím rezervovaně, s koncem svého prezidentování nakonec "padouchy" sám omilostnil.

Novoroční projev hlavy státu tak vyvolal v českých káznicích pěkný rozruch. Podle odhadu ministerstva spravedlnosti se může na svobodu dostat až sedm tisíc vězňů z celkového počtu 23 tisíc. Pomineme-li nespornou demotivaci policistů, má tato amnestie z celospolečenského hlediska kromě záporů i své klady.

Dobrou zprávou bezesporu je, že v České republice, potýkající se dlouhodobě s demografickým poklesem, nejspíš přibude novorozenců, neboť mezi propuštěnými jsou nejčastěji od rodin zběhlí manželé a liknaví otcové, kteří si odpykávali tresty za neplacení alimentů. A na svobodě se přece jen plodí lépe! Žně budou mít i milovníci prodejného sexu: volní jsou totiž i obžalovaní kuplíři z Tachovska, kteří dodávali s výdělkem v řádu desítek milionů korun prostitutky do nočních klubů, za což jim hrozily osmileté tresty.

Další zpráva je naopak špatná: přibude vloupaček do aut, bytů, drobných krádeží v supermarketech a lékárnách. Početná skupina propuštěných sestává totiž z lapků a odsouzenců starších 75 let se zvláštními nároky (nemoci, diety). A z čeho asi budou žít v době, kdy nezaměstnanost roste, kdy o práci nezavadíte a kdy dolní sazba DPH, uplatňovaná na potraviny a léky, stoupla od 1. ledna ze 14 na 15 procent?

Za zprávu katastrofální pak lze pokládat, že třetí skupinou osvobozených jsou korupčníci. Pražská vrchní státní návladní Lenka Bradáčová nevyloučila, že se amnestie může dotknout i některých závažných kauz, na jejichž vyšetřování dohlíží, neboť kvůli Klausovu "milosrdenství" se zastavují i živé případy táhnoucí se déle než osm let, kdy pachatelům hrozí desetileté tresty. Prezident patrně omilostnil třeba Tomáše Pitra či soudce Jiřího Berku; ten a dalších osm výlupků podle obžaloby zapříčinili falešnými konkurzy škodu za čtvrt miliardy korun. Rovněž obří spor kolem pádu Union banky, při níž přišlo 130 tisíc lidí o 17 miliard, končí u ledu.

To je zlé, zvlášť je-li korupce, o níž se Klaus ve svém projevu nezmínil ani slovem (asi jde z jeho pohledu jen o "chřipku"), zásadním nešvarem dnešního Česka, a to přes veškeré snahy "protikorupční" Nečasovy vlády jí zakroutit krkem. Podle studie Transparency International se této nenažrané korpuletní dámě u nás daří lépe než ve Rwandě. Rozložená státní správa, špatné fungování politických stran, rozkradené miliardy, které mohly posloužit ve školství, zdravotnictví - to jsou nejen její důsledky, ale i příčiny. Jen loni uplácelo 14 procent Čechů. Teď se budou bát méně, přestože se přeplněné věznice uvolní.

Stát totiž nemá na vězně peníze. A právě v nedostatku financí lze spatřovat jádro pudla - hlavní důvod k udělení amnestie (nejde tu o soucit pana prezidenta, byť jeho amnestie maže trest i dceři hradního kancléře Weigla). Nabídka jen není s to pokrýt poptávku, neboť státní pokladna není schopna pokrýt stavbu nových zařízení. Bohužel právě hlavně kvůli tomu, že prostředky z ní mizí nenávratně a beztrestně ve chřtánu korupce.

Autor: Marek PřibilFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ