Jak tak doznívají dojmy ze stotisícové pražské demonstrace "Stop vládě" a Karolína Peake shání pro přežití téže vlády poslanecké dušičky (a chce tím, jak tvrdí, odvrátit generální stávku!), omílá parta ze Strakovky stále totéž: TINA čili There is no alternative, "není jiné alternativy" (k šokové terapii), jak říkávala paní Margaret Thatcherová. Natočili o ní nedávno slabomyslný film Železná lady s Meryl Streepovou a před britskými kiny proti němu demonstrují zhnusení pamětníci...
Naše odbory, občanské iniciativy a opoziční strany kvůli jejich útoku na "nezbytné reformy" obvinil premiér Petr Nečas z "absence věrohodné alternativy". Proč není věrohodná? Protože reformní úsilí vlády "není politika, to je aritmetika," tvrdil ministr financí Miroslav Kalousek. A dodal: "Ty alternativy jsou podle mne daleko horší než ty, co nabízíme my." Oběma pánům měli dát v Železné lady nějakou roli alespoň v komparsu, když už ji kdysi ve filmu Francouzská revoluce (1989) dostal i Nicolas Sarkozy; sedí tam hned v první řadě poslanců za "třetí stav", ty, kteří se odmítli proti králově vůli rozejít, domnívajíce se - tenkrát výjimečně právem -, že zastupují celý národ.
Nečasova vláda už ovšem nyní zastupuje málokoho, zcela jistě ne kvalifikovanou většinu. Úspěšně si však vsugerovala, že je nepostradatelná. Sugesce - případně autosugesce - je myšlenka přijatá bez rozumové kontroly. Je typická pro byrokratickou rutinu nebo pro utkvělé představy fanatiků.
Člověku se prý nejlépe cokoli vsugerovává v hypnotickém spánku. Vláda Petra Nečase se svou vnitřní mantrou je ale už pravděpodobně v hlubokém bezvědomí. Patrně neslyší - a kdyby slyšela, nevěděla by - o čem je řeč, když si prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák veřejně a nahlas popřemýšlel, že "doba škrtů pomaličku končí".
Dokonce řekl deníku E15, že "strašení Řeckem... není ideální kartou". Neboť "už bychom se mohli začít proškrtávat k chudobě". Naznačil, že na prorůstová vládní opatření čeká podnikatelská sféra marně "už několik měsíců". A dožadoval se vzniku ministerstva hospodářství, které by vyvažovalo moc Kalouskova finančního resortu. "Dnes ministr financí ovládá celou zemi díky rozpočtu a nemá protiváhu," řekl Hanák.
Odkud fouká vítr
Proč vlastně nevystoupila hlava podnikatelů v sobotu na Václavském náměstí? Co se to děje?
"Vítr se obrátil," napsal ve svém nedělním úvodníku francouzský Le Monde. V Evropě se podle listu etablovala "hořká pilulka úspornosti" pod tlakem Berlína a Bruselu. Rozpočtová a dlužnická úzkoprsost spolu s bilionovou injekcí ECB do bank v eurozóně vzbudila pocit, že jsme za vodou.
Ale situace ve Španělsku a v Itálii ukázala, že škrtací spirála neřeší dluhy, nýbrž je prohlubuje týmž tempem, s jakým jsou lidem vyprazdňovány kapsy a evropské ekonomiky vrhány do recese.
Vědí už o tom nejméně dva premiéři - španělský pravicový politik Mariano Rajoy i italský bankéř Mario Monti. Ví to evropský centrální bankéř Mario Draghi, který rozehrál složitou partii proti "kalouskovatým" jestřábům z Bundesbanky. Ví to Le Monde, byť opatrně napsal: "Nejenže to nejhorší není za námi, ale nejsme si absolutně jisti, zda jsme se vydali správnou cestou."
Jen česká vláda to neví? Ne, má prostě silné opačné přesvědčení. A opírá se o politiku věru sugestivní "železné dámy" Angely Merkelové.
Strhne se mela. Evropskými kuloáry jde zvěst, že pravičák Rajoy a technokrat Monti se už nemohou dočkat socialisty Françoise Hollanda v pařížském prezidentském paláci. Doufají, že jejich triumvirát bude pak dost silný, aby zatočil s křesťankou Merkelovou. Ta paní předstírá, že všechny, ale opravdu všechny země mohou mít aktivní saldo obchodní a platební bilance. A taková blbost se musí vymýtit.
Zda při tom zátahu na tak špatnou počtářku v sídle berlínského kancléřství procitne z hypnózy i Nečasova vláda, nikdo neví. Snad i proto, že její přežití si lze představit jen v rámci autosugesce.