Bitva o balíček se posouvá. Má jásat Nečas, anebo rebelové?

Domácí
30. 10. 2012 18:03
Petr Nečas (vlevo) a Petr Tluchoř.
Petr Nečas (vlevo) a Petr Tluchoř.

Petr Nečas pojede na víkendový kongres ODS stále jako plnohodnotný premiér, nikoli jen premiér v demisi. To je ale jediná politická jistota tohoto týdne. Odklad hlasování o balíčku až za kongres totiž vzbuzuje naděje jak v táboře Nečasově, tak táboře rebelů.

Předně platí, že pro Českou republiku je odklad hlasování spásná myšlenka. Ať už kongres i konsolidační balíček nakonec dopadnou jakkoliv, v zájmu státu určitě není, aby se tu coby vnitrostranický klacek používal státní rozpočet a daňové zákony, které se bezprostředně dotýkají každého, od seniora po nemluvně. Nechť si tedy modří ptáci ráčí vyprat své špinavé partajní prádlo a až pak rozhodují o věcech celostátního významu.

Na odsun hlasování o balíčku bez reptání přistoupily obě strany barikády v ODS, protože je svým způsobem pro obě výhodný. Co si od něj mohou Nečas i rebelové slibovat?

Troufnou si na "stranozradu"?

Pro předsedu Nečase může kongres po zle prohraných volbách znamenat uklidnění situace. Možná jen dočasné, jak se v roce 2008 v navlas stejné situaci přesvědčil jeho předchůdce Mirek Topolánek: horký kongres sice nakonec ustál, ale o půl roku později už byl premiérem v demisi - a o další rok později i partajním předsedou v demisi.

Pokud ale Nečas na kongresu post předsedy uhájí, což se zatím zdá pravděpodobnější, bude mít mandát - alespoň formálně - posílený. A čerstvě zvolenému předsedovi se hůře odporuje než dožívajícímu. Nehledě na to, že na předsedův popud může kongres zavázat všechny poslance ODS, aby hlasovali pro balíček, tedy pro vládu vlastního předsedy. A hlasovat proti jasné pobídce kongresu, to už je jistá "stranozrada". Z tohoto pohledu tedy odklad hraje do karet Nečasovi.

Pilip, Tlustý, Tluchoř?

Je pravda, že hlasování ještě před kongresem dávalo rebelům větší naděje, že premiér jejich požadavkům ustoupí. A že ho tím jako předsedu ODS ještě více oslabí (a na kongresu pak dorazí).

Jinak ale celá věc vypadá, pokud by se Nečas před požadavky rebelů nesklonil, šel do hlasování "na krev" a raději obětoval vládu. V takovém případě by tedy šestice poslanců ODS vědomě položila kabinet vlastního předsedy. U modrých ptáků nic nového pod sluncem, tandem Pilip-Ruml takto v roce 1997 položil Klausovu vládu a skupinka Vlastimila Tlustého o dvanáct let později Topolánkovu. Příznačné ale je, kde všichni dřívější pokladači vlastních vlád skončili - na politickém hřbitově.

Shodit vládu vlastního předsedy, to prostě ODS neodpouští. S puči a atentáty si zažila své, to Tluchořovci dobře vědí. Proto je i pro ně odklad hlasování o balíčku výhodný. Jediná cesta, jak odstřelit Nečase a nespáchat tím současně vlastní politickou sebevraždu, totiž vede přes kongres, tam musí ukázat svou sílu a alternativu. Ostatně zabili by tím dvě mouchy jednou ranou: pokud totiž odstraní Nečase coby předsedu, je z něj rázem i mrtvola premiérská.

Autor: Miroslav KoreckýFoto: ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ