ČSSD v roce 2013. Strana funkcionářské oligarchie

Domácí
31. 12. 2013 12:52
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka

Tak jak šlo Českou stranu sociálně demokratickou vnímat v roce 2013, za významný nedostatek lze i nadále považovat fakt, že nejen její členové, nýbrž i veřejnost stále nemají k dispozici informace o jakékoli analýze předvolební kampaně a výsledku sněmovních voleb.

Tento výsledek byl přitom v pořadí již druhou drtivou volební prohrou ČSSD se ztrátou nejméně půl milionu voličských hlasů.

Snad se lze shodnout, že trapná zabíjačka uvnitř sociální demokracie - ono mediální dělení na podrazáky a pučisty na jedné straně a mučedníky či kajícníky Chovancova typu na straně druhé - žádnou analýzou či sebereflexí nebyla a ani není.

A nic na tom nemění skutečnost, že podle Jeronýma Tejce o utajení lánské schůzky s Milošem Zemanem žádal právě dnes již zázračně napravený Milan Chovanec. A ani způsob, jakým Bohuslav Sobotka v osobním zájmu označil členy předsednictva za pučisty: předsednictvo totiž stanovy neporušilo, porušil je naopak Sobotka a další z jeho skupiny; ke zvážení rezignace vyzvalo totiž po volbách Sobotku dvacet z třiatřiceti členů předsednictva. Z těch jen šest bylo na utajené schůzce s prezidentem. Ale co ten zbytek - to byli také zrádci?

Jakkoli je teď Sobotka asi spokojen, odchod jeho oponentů Michala Haška, Jeronýma Tejce a Zdeňka Škromacha z vedení ČSSD tak rozhodně nezaručuje, že sociální demokracie bude opět silnou stranou v duchu svých hodnot a principů. Vše nasvědčuje spíše opaku.

Ale vraťme se k meritu věci - chybějící analýze: schází stále například konstatování, že volební program sociální demokracie ve stylu příklonu k pečovatelskému státu byl nikoli omylem, ale hrubou chybou. Vedení strany asi vycházelo z faktu, že v České republice žije okolo 2,5 milionu důchodců a 0,5 milionu nezaměstnaných. Zřejmě se těšilo na jejich hlasy. Proto zvolilo hesla, jež ČSSD přitáhla k nereálným slibům. Jenže kde ty hlasy jsou, že? Sociální demokracie získala ve volbách 1,016 milionu hlasů z kalkulovaného počtu okolo tří milionů "chudých" voličů.

Volební kampaň byla totiž vedena špatným směrem: směřovala prakticky jen proti ODS a TOP 09, z nichž zejména ODS byla od jara na kolenou. Vůbec tak nebyla věnována pozornost hnutí ANO 2011. A tak se díky vedení ČSSD stalo, že de facto hlavní moc v zemi přešla do rukou Andreje Babiše, jenž se stal (a oprávněně) hlavním vítězem voleb.

ČSSD opomněla přitom více upozorňovat i na fenomén Bakala. Proč asi? Havíři a lidé bydlící v domech OKD se totiž stále častěji vracejí k příčinám své situace: za viníka začínají považovat kroky vlády socialistů - a hlavně Sobotky z doby, kdy byl ministrem financí. Proto až úsměvná se nyní zdá v této souvislosti situace kupříkladu v sociální demokracii v Praze 3, která zjistila po upozornění občanů, že radniční noviny této městské části od ledna 2013 tiskne a distribuuje v nákladu 60 tisíc výtisků společnost R Media, s. r. o., kterou vlastní Economia, a. s. Předsedou představenstva je právě Zdeněk Bakala.

Jediným akcionářem Economie je BXR Media Limited kótovaná v Nikósii s nezjistitelnými vlastníky. Lze tedy podotknout, vrátíme-li se nyní opět k OKD, že strana jednak veřejně bojuje proti společnostem s neznámou vlastnickou strukturou, a jednak, byť v koalici, uzavírá s takovými společnostmi smlouvy.

Vady v činnosti České strany sociálně demokratické, jejích poslanců a senátorů je ale možné spatřovat i v nezájmu o pracovní podmínky. Kdo z nich asi sleduje například soudní proces v jižních Čechách ohledně obchodu s lidmi - ohledně vykořisťování? Případ se týká podmínek v jedné z tamějších firem. Lidé tam pracovali 12 a často i 16 hodin denně a o víkendech bez přesčasových, nočních příplatků. Komu z Čechů se to nelíbilo, dostal odpověď: "Tak běž, Ukrajinců (nic proti nim, ba právě naopak; těchto lidí je si třeba mnohdy více než cenit pro jejich pracovitost, pokoru i vzdělání) je dost."

Snad není třeba opakovat, že ve zmíněné oblasti nikdy nikdo v životě neviděl odborového bosse, poslance či senátora ČSSD. Tamější zaměstnanci, ať čeští, či zahraniční, tak viděli pouze líbivé proklamace na pouličních billboardech ve stylu: "Těmto vezmeme (rozuměj: bohatým) a těmto dáme (rozumějme: důchodcům a chudým)", nicméně bezprostředně po volbách byli svědky, jak ve skutečnosti současná sociální demokracie, strana funkcionářské oligarchie, funguje. Dnešní ohlédnutí za ČSSD v roce 2013 je tudíž spíše smutné. 

Autor: Marek PřibilFoto: ČTK

Další čtení

Hnědouhelný důl Bílina, 10. května 2025, Teplicko.  Po jednání ministerstva životního prostředí se společností ČEZ by mohla být těžba na Dolech Bílina ukončena v roce 2033 namísto původního záměru do roku 2035, řekl  ministr Petr Hladík (KDU-ČSL).

Těžba v lomu Bílina skončí dříve. Bude to konec uhlí v Česku

Domácí
12. 5. 2025

Státní veterináři dostanou na odměnách šest milionů. Za nasazení při slintavce

Domácí
12. 5. 2025
ilustrační foto

Šumava zase boří rekordy, bylo skoro deset po nulou. Oteplení se neblíží

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ