Po nástupu do úřadu doslova pěl, že jestliže by chtěl, aby mu bylo za něco připisováno autorství, "je to úspěšná státní maturita, srovnávací zkoušky v 5. a 9. ročníku základních škol a snížení byrokracie úřadu". Jaký odkaz skutečně zanechá českému školství Josef Dobeš (VV)?
Nové maturity zkritizoval nedávno Nejvyšší kontrolní úřad jako předražené s tím, že nesplnily očekávání - vysoké školy na jejich základě nepřijímají. U srovnávacích zkoušek rovněž hrozí, že je Brusel neproplatí kvůli Dobešovým problémům s čerpáním 53 miliard korun z eurofondů. Nadto je jako rizikové označila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
Ačkoli ministr skutečně lpěl na snižování byrokracie (zrušil Ústav pro informace ve vzdělávání a další organizace), zároveň přeplácel různé "experty". Měsíčně si každý přišel v průměru na pohádkových 114 471 korun. Rada vysokých škol například upozornila, že za stránku a půl textu návrhu zákona, který na veřejných vysokých školách zavádí školné, tak Dobeš utratil 46,5 milionu korun. A protože text byl podle akademiků k ničemu, Dobeš přispěchal s plánem zavést zápisné. Otázkou je, kdo státu vrátí ony miliony.
Ponecháme-li stranou divokou personální politiku, úvazek Ladislava Bátory, kauzu plzeňských práv, začal ministrovi lámat vaz hlavně návrh zákona o VŠ (spolupracoval na něm mimochodem i s Pavlem Bémem z ODS). Vysoké školy, jak varuje akademická obec, se stanou podle tohoto záměru líhní zaměstnanců pro firmy, jejichž zástupci budou univerzity ovládat podobně jako lokální politici.
Ministra však popravily až eurodotace. Kdyby byl chlap, sbalil by si na konci března fidlátka. Přesně jak slíbil v lednu v případě, když nevyřeší katastrofální stav čerpání. Nevyřešil. Pokud nyní rezignoval - jak tvrdí, tak kvůli Kalouskovým škrtům ve výši dvou miliard -, jen využil situace, aby se neztrapnil, jakkoli ohnivě argumentuje slovy, že nemůže akceptovat drakonické zavázání rozpočtu.
Boje se škrty tak budou na dalším ministrovi. A nebude to mít lehké. Třebaže se Dobeš ještě loni před Vánocemi kasal, že průměrný růst mzdy bude letos činit 750 korun, zvýšení platů, jež se od ledna promítlo do tabulkových tarifů na základě nařízení vlády, bylo totiž na leckterých školách vynulováno snížením odměn. A pedagogové berou mnohde dokonce méně než v roce 2011. Další snižování těžko ustojí.
A co se Dobešovi naopak povedlo? Byť není žádný Johnny Depp, měl nejexkluzivnější šéfku kabinetu všech dob a všem ministrům české vlády včetně premiéra v tomto ohledu vytřel už navždy zrak. "Jsem zajištěná. Partner je finanční ředitel jedné firmy, tak nesleduji, co mi přibývá na účtu," přiznávala Jana Machálková, bývalá učitelka mateřské školy, aby obhájila stotisícovou prémii od Dobeše.
Zřejmě se mu líbila natolik, že jí dokonce sepsal i školní práci s názvem Politická komunikace ministra Josefa Dobeše - tedy o sobě samém. A vůbec mu nevadilo, že Univerzitě Jana Amose Komenského, kam docházela, hrozila Akreditační komise pomalu zrušením kvůli prý příšerné kvalitě výuky. Škola nakonec i díky Dobešovi, podle prezidenta nejlepšímu polistopadovému ministru školství, přežila. Ne nadarmo se tak říká "cherchez la femme".