Před necelým měsícem oznámila americká ropná společnost Chevron, že hlubokomořský vrt vedený z plošiny Jack 2 nejprve prošel dvěma kilometry vody a pak dalšími téměř šesti kilometry mořských sedimentů, aby nakonec narazil na pohádkové ložisko ropy, jaké v Americe bylo naposled objeveno před skoro čtyřiceti lety. Technologie použitá na vrtné plošině je na úrovni raketoplánu.
Už jenom ta představa, že někde na plujícím voru vyvažovaném čtyřmi loďmi napojenými na satelit funguje stroj, který otáčí osmi kilometry soutyčí podobných dlouhé, tenké hřídeli, je fantastická. Plošiny jsou sestavovány z dílčích modulů již na pevnině a pak vyzdvihovány mořskými jeřáby, které unesou více než Eiffelovu věž!
To celé se děje 270 kilometrů od břehu ve vodách, které jsou hnízdem tajfunů. Při vrtání padlo asi deset světových rekordů: v tlacích na vrtné součástky, výdrži strojů a materiálu a nejhlouběji použitých výbušninách.
Ropné vrty jsou paženy ocelovými trubkami a ty musejí být v konečné fázi proděravěny pečlivě seřízenými náložemi. Ty perforují stěny vrtu, a dovnitř se tak může tlačit okolní ropa. Za panujících tlaků a na vzdálenost několika kilometrů to je velice obtížný úkol, který je nutné zvládnout napoprvé.
Není divu, že zprávu o objevu ložiska, jehož zásoby se odhadují na tři až patnáct miliard barelů ropy, převzala všechna hlavní média. Některá, například CBS, je však uvedla až po zprávě o smrti australského lovce krokodýlů Steva Irwina. Zpráva nejméně na několik týdnů stabilizovala ropné trhy a přispěla k poklesu ceny ropy na jednu z nejnižších úrovní tohoto roku, na 60 dolarů za barel. Mnoho ekonomů si oddychlo, že to s tím proklamovaným koncem ropy nebude tak aktuální, když se Americe otevírá celá nová ropná oblast v hlubokých mořích nádherného Karibiku. Některé komentáře hovořily o tom, že Jack 2 může stát na počátku gigantického ropného pole většího než zásoby Saúdské Arábie. Geologové byli vzrušení, protože se poprvé prokázalo, že velká ropná ložiska mohou ležet v hlubokých vodách. Jack 2 je průlom.
Zkusme prozkoumat, co zpráva znamená z hlediska nejen ropných zásob, ale také ducha doby, které optimisticky říkáme informační. Vrt stál několik set milionů dolarů a průzkum celé oblasti spolyká mnohonásobek ročních rozpočtů ČR. Plošina je daleko od pobřeží, a tak bude nutné dopravu vyřešit tankery. Ložisko je v takové hloubce, že by v něm spíše měl převažovat plyn. Z jednoho vrtu se nedají spočítat zásoby. Ty se tradičně dělí na ověřené, pravděpodobné a možné, ale u Jacka 2 je velice obtížné odhadnout, v jaké kategorii spolehlivosti se pohybujeme. Vrt zatím dává kolem šesti tisíc barelů denně, což je množství, které proteče potrubím amerických spotřebitelů asi za čtyřicet sekund.
Svět spotřebovává kolem 84 miliard barelů ročně, takže zásoby Jacka 2 prodlouží životnost všech ropných ložisek světa o nejméně 35 dní a maximálně o několik měsíců. Tedy prodloužily by, kdyby nedaleké mexické ropné pole Cantarell nesnížilo svoji produkci v minulém roce o zhruba stejné množství ropy, jaké poteče z Jacka 2. V tomto i příštím roce však v Mexickém zálivu produkce opět poklesne. Potřebovali bychom - a rychle - ještě jednoho Jacka 2, aby vůbec pokryl těžební propad. Může se to stát, ale bude to drahá těžba. Podle firemních údajů k ní dojde nejdříve v roce 2012, či spíše později.
Jedna velmi důležitá okolnost: Chevron zveřejnil odhad zásob z Jacka 2 již v roce 2004. V květnu tohoto roku je potvrdil. Trvalo několik měsíců, než se z původní, běžně dostupné zprávy stala žhavá novinka. Jak je tohle vůbec možné? Začínaly hurikány, které ohrožují rafinerie. Zprávy z Íránu a Iráku se nevyznačovaly radostným optimismem. V září stačilo málo a znervóznělé ropné trhy popadla panika. Podle britského sociologa Anthonyho Giddense produkují pouhé čtyři velké zpravodajské stanice, tedy informační monopoly podobné jiným monopolům, devadesát procent všech hlavních světových zpráv. Za senzací dne je cítit zklidňující ruku velkého Otce Manipulátora.
Nejdříve mne popadl vztek, a pak jsem se začal smát. Co když my, čtenáři novin a diváci televize, jsme nedospělé děti nedospělých politiků, o něž se musí starat a které musí konejšit pár světa znalých expertů z nějaké vychytralé globální agentury? Co když nám někdo prokázal velkou ropnou službu lží o ložisku, jež nás jednou zachrání? Ale co když příště prokáže velkou službu někomu jinému a na náš úkor? Dorazila mne myšlenka, že politici mají takový lid, jaký si zaslouží a jaký se jim podobá.