Očima Jaromíra Slomka
Takzvané zajímavé informace a co s nimi
30.12.2016 06:06 Glosa
O knížce Kde má cvrček uši aneb Chytrej jak rádio (Radioservis, 204 str.) tady byla řeč v červenci 2015 (viz ZDE). Teď se objevilo její volné pokračování. Jmenuje se Proč má zebra pruhy aneb Chytrej jak rádio 2 (Radioservis, 310 str.).
První svazek přinesl "zajímavé informace", vysílané Českým rozhlasem "každou sobotu a neděli" v pořadu Encyklopedie Radiožurnálu. Podle představ autorů (Vendula Prokůpková s osmičlenným kolektivem ve složení Josef Baxa, Irena Buršová, Tomáš Dufka, Ondřej Franta, František Marčík, Martina Poliaková, Dušan Radovanovič a Zuzana Kubišová) šlo o "záludné otázky" a odpovědi na ně. Také druhý svazek nabízí "porci záludných otázek a užitečných odpovědí, které přináší každou sobotu a neděli vysílání Českého rozhlasu v pořadu Encyklopedie Radiožurnálu. Stručnou a zábavnou formou představuje nová a neznámá fakta a zajímavosti z oblasti historie, medicíny, kultury, společnosti a přírody."
Seznam autorů je tentokrát delší a zčásti pozměněný (ač kniha sama je o třetinu útlejší): "Editoři Martina Poliaková a Dušan Radovanovič a kolektiv autorů: Marcela Blažková, Irena Buršová, Tomáš Dufka, Ondřej Franta, Silvie Havelková, Pavel Hrabica, Zuzana Kubišová, Tereza Liepoldová, Vendula Prokůpková, Miroslav Tomek." Schéma prvního svazku se tu mechanicky nekopíruje, jednotlivé kapitoly jsou uspořádány do jiných celků.
Loni takto: Co jste vždy potřebovali vědět, ale nenapadlo vás se zeptat, Co se skrývá pod kapotou, Co se v jídelním lístku nedočtete, Co najdeme ve sklenici, Co se na etiketách nepíše, Což takhle pokus, Co je pravdy na mýtech, Co zaujme kulturního antropologa, Co vám uniklo ze světových nej, Co vás v zeměpise nenaučili, Co se ztratilo z učebnic dějepisu, Co nám slina na jazyk přinese, Co se nám honí hlavou, Co dokáže lidský mozek a lidské smysly, Co vám lékař neřekne, Co se děje v lidském těle, Co nevíte o světě zvířat, Co se děje za kulisami, Co se jinam nevešlo aneb Kuriozity všeho druhu, letos takto: O zvířecích zvláštnostech, O neobyčejných příslušnících rostlinné říše, O svébytných vlastnostech lidské schránky, O bolestech těla a duše, O vynálezech všeho druhu, O lidských bytostech a jejich světě, O laskominách, O živých i neživých obrazech, O zajímavostech z různých koutů světa, O zajímavostech z dávné i nedávné minulosti, O sportovních kláních, O čem se v chytrých knihách nedočtete.
Z jazykového hlediska stojí za povšimnutí volba mezi první a druhou osobou množného čísla; ve druhém svazku druhá osoba zvítězila, avšak měla to jednoduché, protože sloveso uplatnili autoři pouze v jednom případě, a to O čem se v chytrých knihách nedočtete (což znamená: dočtete se, ale právě až v naší knize, jinde ne), v prvním svazku ještě první osoba plurálu druhé konkurovala (Co najdeme..., Co nám slina... přinese, Co se nám honí... versus Co jste vždy potřebovali..., Co se... nedočtete, Co vám uniklo..., Co vás... nenaučili, Co vám lékař neřekne, Co nevíte...).
Řekněme si pravdu: ne všechny otázky stojící v záhlaví jednotlivých kapitol v knize Proč má zebra pruhy jsou také uspokojivě zodpovězeny, ne všechny odpovědi jsou dobře zformulovány. Například na otázku Proč mají žirafy dlouhý krk? tato příručka neodpovídá. A jak by mohla, vždyť: "Budete se divit, ale na odpovědi se dosud neshodli ani sami biologové." Ne, nebudeme se divit. Je to všeobecně známo. Příkladem odbyté odpovědi budiž ta na otázku Kdo vynalezl kostku cukru?, končící slovy: "Navzdory neslavnému konci dačického cukrovaru se zdokonalený Radův vynález dodnes ve světě používá. V Dačicích před kostelem připomíná jeho slávu do žuly vytesaná kostka cukru." Odkdy? A kdo je autorem neobvyklého pomníku?
Čtenáře ruší drobné chyby, třeba že koně Hektora koupil v roce 1920 "hrad" (sic) pro Masaryka za "12 000 Kčs" (míněno Kč), zamrzí i nepečlivý pravopis ("Guinessovy knihy rekordů", správně Guinnessovy) a jeden opravdu trapný lapsus: kapitolu Kolik se nám v noci zdá snů? čteme v "Cvrčkovi" na str. 213, v "Zebře" na str. 65. Loni ve čtyřech odstavcích, letos ve dvou, jinak je vše do puntíku shodné. Ale co bychom nechtěli za 199 Kč!
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.