Kšefty si rozvracet nedáme

Domácí
8. 7. 2013 17:58
Petr Nečas na kongresu ODS v Brně.
Petr Nečas na kongresu ODS v Brně.

Žádost o vydání poslance a dosluhujícího premiéra Petra Nečase nemohla nepřijít. Aspoň podle toho, co z policejního spisu uniklo do médií, figuruje předseda vlády v kauze údajného korumpování poslanců jako jeden z hlavních hráčů. V podstatě to měl být Petr Nečas, kdo o hlasy tehdejších poslaneckých "rebelů" usiloval, ostatně šlo mu o bytí a nebytí jeho vlády.

Dá se sázet na to, že se i detailní informace z žádosti o Nečasovo stíhání dříve nebo později objeví v tisku. Připusťme, že policie a státní zastupitelství nevycházejí z ničeho dalšího, než co již bylo zveřejněno. Tedy sjednávání trafik. "Není mi jasné, z čeho a proč bych měl být obviněný. Žádná dohoda o výměně rezignace na poslanecký mandát za funkce nebyla uzavřena. V kauze se jedná o kriminalizaci politických rozhodnutí... Jsem připravený se plně obhájit před orgány činnými v trestním řízení i před Poslaneckou sněmovnou, která se bude žádostí zabývat," reagoval Nečas.

Není tedy moc zřejmé, zda chce imunity využít, či se jí vzdát. Každopádně jeho kolegové z ODS tvrdí, že by vydán být neměl. Sněmovna se žádostí bude zabývat nejspíš až na své řádné zářijové schůzi, je tedy dost prostoru pro vymýšlení taktiky. Každá z variant - vydání i nevydání - napoví mnohé o našich vrcholných politicích.

Nečasovi zastánci dosud mluvili o zvůli policie a státních zástupců, o soudech nepadlo ani slovo. Základní otázka tedy zní, zda - podle poslanců - žijeme v právním státě, či nikoli. Až dosud v téměř všech podobných kauzách z úst politiků zaznívala magická věta: nechť věc v klidu posoudí orgány činné v trestním řízení, s oblíbeným dodatkem "padni komu padni".

Máme ještě demokracii?

I kdyby součástí "spiknutí" byl také nějaký ten soudce, máme zde přeci soudy odvolací. Jestliže se ODS a další rozhodnou zabouchnout dveře před vyšetřováním a případným soudním posouzením toho, zda přidělování trafik za záchranu vlády je, nebo není trestný čin, pak to bude svědčit o jejich nedůvěře v demokratický systém v Česku. A to by bylo zlé.

Je samozřejmě možné namítnout, že poslanecká imunita je v naší ústavě právě kvůli podobným případům - aby nebyla kriminalizována politika, jak říká (nic jiného říkat nemůže) Petr Nečas. Potíž je v tom, že si političtí insideři zvykli propojovat politiku s korupcí a "prachsprostým vydíráním" (Karel Schwarzenberg).

Vzkaz politiků veřejnosti v případě Nečasova nevydání by tedy byl tento: Nastavili jsme si pravidla, do nichž nikomu nic není. Systém (špinavých) politických kšeftů má hluboké, takříkajíc historické kořeny a "jedou" v něm všichni, kdo stanuli na politickém výsluní. A právě tento systém si musíme chránit, protože toto je demokracie. Orwell by to nenapsal lépe.

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ