<span>Martin Fendrych:</span> Neosvícený nadpolicajt

Domácí
19. 9. 2007 17:02
komentáře
komentáře

komentářeV září před rokem se stal Ivan Langer ministrem vnitra v Topolánkově vládě. Jakpak si vede?Jistě si libuje Mirek Topolánek. Chvíli poté, co Langer nastoupil do funkce, protikorupční policie přestala vyšetřovat nesplácený dluh, který měl premiér na krku (ručil za půjčku své bývalé firmy VAE). Vbrzku se musel poroučet i šéf protikorupčníků Miloslav Brych. Aby bylo všem v uniformě jasno: Stíhat koaliční špičky nám nebudete!

Langera si jistě nemůže dost vynachválit ani vicepremiér Jiří Čunek. S ukončením jeho stíhání nejvíce pomohl jihlavský žalobce Arif Salichov, ale Langerova inspekce začala hned čiperně vyšetřovat kriminalistu Milana Šošovičku, který si dovolil Čunka stíhat. Nepochybně další signál do policie: Ruce pryč od našich lidí, sic se se zlou potážete!

Langera si pochvaluje i Langer. Byl podezřelý, že pomohl na svět utajované Kubicově zprávě o vrůstání mafií do politiky. Krátce poté, co byl jmenován ministrem, oznámil, že policie odposlouchávala skoro padesát lidí včetně jeho, aby vyšmírovala, kdo dokument pustil ven. Skandál jako Brno, leč brzy splaskl: nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká vzápětí oznámila, že odposlechy i v tom absurdním množství byly použity zákonně. Langera však už nikdo nešmíruje; může být klidný, což předtím zjevně nebyl.

A co my, máme dobrého nadpolicajta? Díky aféře se zveřejněním Kubicovy zprávy se debatovalo o odposleších. To je dobře. Loni bylo dle oficiálních zdrojů nasazeno 7846 „uší“ (suma zřejmě nezahrnuje úkony, jež přetekly z roku 2005). Šílené číslo, jež neodpovídá počtu nejzávažnějších trestných činů u nás spáchaných. Špicluje se pilně dál. Langer měl policejního prezidenta požádat o kontrolu odposlechů nasazených i v jiných případech, v nichž sám nefiguruje. I jiní, veřejnosti neznámí občané jsou brutálně šmírováni. Stejně nesmyslně a stejně „zákonně“. To ministr neudělal. Škoda. Pomohlo by to.

Langer se předvedl coby mistr v odvolávání podřízených (případně podřízených policejního prezidenta; viz Miloslava Brycha). A na druhou stranu jako břídil v hledání jejich střídačů. Hned po nástupu do funkce odvolal šéfa zahraniční rozvědky Karla Randáka. Nového ředitele ÚZSI vybíral neuvěřitelných osm měsíců. Neelegantně, nechutně se zbavil šéfa policie Vladislava Husáka. Ten rezignoval poté, co na něho z médií půl měsíce chlístala špína. (Langer popírá, že by to proběhlo v jeho režii...) Dva měsíce pak hledal nového policejního prezidenta. To svědčí o jediném: na klíčovou funkci ministra vnitra se sice chystal dlouhých osm let, ale připraven nebyl.
Je trapné sledovat, jak si šéf policie Oldřich Martinů dosazuje podřízené do špičkových funkcí. S plným Langerovým souhlasem užívá metodu rychlokvašnou – obchází nový služební zákon. Čerstvě instalovaní funkcionáři (šéf dopravní policie, náměstci) přeskakují zákonný postup (exministr František Bublan to nazval „žabákováním“). Není dobré takhle zacházet se zákonem, jeví se pak jako cár papíru, s nímž si ministr a policejní prezident dělají, co je jim libo.
K dobru lze Langerovi přičíst projekt Otevřená minulost. Díky němu se archivů vnitra ujal Pavel Žáček, dříve řečený Pažout, a od té doby „to jede“, tajné skříně jsou větrány a leckomu to jde proti srsti. Dobrá je ministrova snaha zlidštit a zmodernizovat policejní služebny. To bylo naprosto nutné. (Stejně jako není nic špatného na tom, že přestavuje, „odsocializovává“, svou ministerskou kancelář, jež nedoznala změn od dob totalitních.)

Naopak jako malér a hrubá chyba jeví se novely zákonů o azylu a pobytu cizinců, jež vnitro právě prostrkává sněmovnou a za něž Langer ručí. Z cizinců, kteří u nás žádají o azyl, nové paragrafy předem dělají podvodníky. Stát s nimi hodlá zacházet jako s vězni a v ničem jim nevěří. Půl roku je bude smět arestovat přímo na letišti, kde je odchytí. Cizinec, který si vezme za muže či ženu tuzemce, získá trvalý pobyt nikoli hned (tak je tomu dnes), nýbrž až za dva roky! Jako by všecka tato manželství byla švindlovaná, předstíraná, jen naoko. Novým rodinám to přinese trpké důsledky. Stanou se občany podřadné kategorie – nebudou mít nárok na rodičovský příspěvek atd. To je zlé a neprozíravé: vymírající Česko cizince potřebuje jako sůl.
Langer není osvícený ministr vnitra. Obrat k lepšímu nenastal ani pro nás občany, ani pro slušné policajty; a zřejmě nenastane ani pro emigranty.

Ilustrace: Martin Velíšek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ