Miroslav Korecký: Pořiď si svého bisáka

Domácí
26. 7. 2007 15:08

Nedávno odvolaný ředitel vojenské tajné služby Miroslav Krejčík vystoupil na televizní obrazovce už coby bezpečnostní expert ČSSD. Smutná podívaná. Být nedávno jmenovaný generál chlap a voják se ctí, pak si v přímém přenosu sám strhá zlaté prýmky z nárameníků. Prestižní hodnost mu prezident udělil jistě ne jako partajnímu pohůnkovi, ze kterého chce jedna parta politiků tahat špeky na konkurenci. Bez ohledu na to, jak s ním ministryně Vlasta Parkanová zametla, měl generál zachovat dekorum nestranného profesionála.

Paroubek má teď svého Krejčíka, stejně tak má Topolánek svého Andora Šándora (bývalý šéf vojenské rozvědky) a Čunek svého Jiřího Růžka (někdejší ředitel BIS). To je výzva. Koho teď v tajných službách uloví komunisti a zelení? Angažování bývalých špionů pro politický boj je velký nešvar. Ale z pragmatického hlediska pochopitelný: i když zkusíme věřit tomu, že exšpion neporuší slib mlčenlivosti, stejně disponuje obrovským množstvím informací, kontaktů a znalostí postupů mnoha bezpečnostních složek. Toto zboží je cenné nejen pro partaje. MF Dnes si před časem dala práci a vyhledala bývalé bisáky a jiné zpravodajce ve velkých firmách. Zaměstnávají je téměř všechny: ČEZ, Škodovka, ČSA, České dráhy, velké banky, pojišťovny. I jim se hodí znalost slabin a hříchů konkurence.

Proč politici lákají ke spolupráci špiony, je zřejmé. Ale proč na to probůh zpravodajská esa přistupují, když se tím profesně odepíšou? A když – o cti nemluvme – partaje na rozdíl od koncernů ani nejsou s to je důstojně zaplatit (tedy legálně)? Zakopané psisko je v tom, jakou jinou možnost jim dá stát. Slušně zavedená administrativa by superšpionům, kteří nespáchali vlastizradu ani nekradli žvýkačky v samoobsluze, nabídla prestižní funkce v diplomacii, velení armády nebo strukturách NATO. Úzkoprsá garnitura jim hází jen čudly, třeba v podobě subalterního úředníka na ministerstvu kultury, což kdysi vláda nabídla Karlu Vulterinovi, bývalému šéfovi BIS. Vysmál se jí – a dnes je ředitelem kasina.

Ovšem, je otázkou, zda by stát vůbec stihl rychle se měnící šéfy rozvědek a kontrarozvědek umisťovat do polstrovaných křesel. Což zase souvisí s tím, jakou roli politici tajným službám přisuzují. Velký úklid na nejvyšších místech, který předvedla Topolánkova vláda, ukazuje, že Vladimír Špidla nebyl zdaleka posledním premiérem, kterému svět Jamesů Bondů dokonale učaroval.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ