Zeman na břehu Rýna

Domácí
27. 2. 2014 18:18
Projev Miloše Zemana.
Projev Miloše Zemana.

Řeč Miloše Zemana, kterou náš prezident držel ve středu k europoslancům, byla prý - tvrdí část hodnotitelů - bezobsažná, kašpárkovská nebo aspoň nerealistická. "Eurohujer, megaloman," cedil skrze zuby kdekdo. Tentokrát ale štrasburští "nezástupci" evropského "nelidu" - řekl by Václav Klaus - neopouštěli sál, jak činili právě za Klause. Přestože je Zeman - obratnou citací z polského filozofa Leszka Kołakowského - opakovaně nazval "soudruhy". Vyhrál v tajné sázce s Klausem?

Faktem je, že zazněly nejméně dvě načinčané nepravdy, které ale nikdo (aspoň o nikom nevím) nezostudil: že "evropské společenství" je především "kulturní volba" (zase citát, pro změnu z filozofa-našince Václava Bělohradského). Že Evropa je fenomén, jenž je "více než jenom chladný ekonomický kalkul srovnávající výnosy a ztráty." A že na počátku i v průběhu integrace šlo a stále jde o naši svobodnou volbu.

Pendrek kultura! Co je kulturního na uhlí a oceli? Právě ESUO (Společenství uhlí a oceli), takzvaná Montánní unie tvořená šesti státy, byla od začátku roku 1952 východiskem evropské integrace směřující k Římské smlouvě (1957). Společný trh - Jednotný evropský akt (1986) - odstranil celní tarify. Maastrichtská smlouva (1992) položila základy jednotné měny. Amsterodamská smlouva (1997), která zahrnula Schengenské dohody z roku 1985, zajistila "volný pohyb osob" (lidských zdrojů, konzumentů komodit a majitelů kapitálu). A nakonec to všechno bylo shrnuto ve Smlouvě o Ústavě pro Evropu (2005), po jejímž drzém nepřijetí Francouzi a Nizozemci bylo totéž v bleděmodrém přepsáno do Lisabonské smlouvy (2007).

Tak vznikla Evropa jako prostor "ničím nenarušených trhů". Vůbec nejde o divadelní či filmový festival, o slet bibliofilů či o společné modlení evropského křesťanstva. Tohle je po čertech "ekonomický kalkul srovnávající výnosy a ztráty".

Hranice nevzplála

Tento skutečný základ a vlastní smysl integrované Evropy cudně odsunují lidem z očí. Dělají to svorně, rukou společnou a nerozdílnou, jak "kulturní" eurohujeři, tak "vlastenečtí" euroskeptikové. První i druzí nám neříkají, oč doopravdy jde v tom evropském stýkání a potýkání mezi velkými, malými a vlastně všemi evropskými státy. Mezi severem a jihem, starou a novou Evropou (západem a východem). Mezi eurozónou a neeurozónou. Neříkají, že je zde pnutí mezi konkurujícími si kapitály, vázanými tu na národní stát (vždyť "evropskou hodnotou" je trh a pořádný trhem konkurence), tu na kapitály národní stát přerůstající. A že za ty i ony mluví Klaus nebo Zeman, někdy Zahradil a jindy Zaorálek. Že existuje společný průnik zájmů všech evropských kapitálů vůči kapitálům vnějším, neevropským, průnik zájmů, z nějž občas vyšlehne i antiamerikanismus anebo panika před "žlutým nebezpečím", Čínou. Neříkají, že to, oč tu především běží, je strkanice mocných, vlivných a zazobaných.

Jenže svobodu volby může mít jen ten, kdo má k dispozici to základní: pravdivé informace. Miloš Zeman si asi nevšiml, že Štrasburk vlastně leží na levém břehu Rýna. A nevzpomněl - po pánech Kołakowském a Bělohradském - na jiného vzdělance, Jana Husa: "Protož, věrný křesťane, hledej pravdy, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti..." Zeman se snad obával, že by z něj byla politická mrtvola. A takový megaloman zase není, aby chtěl hlavního hrdinu písně "Hranice vzplála tam na břehu Rýna" přeobsadit.

Autor: Martin HekrdlaFoto: ČTK , Wiktor Dabkowski

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ