Český management Aholdu je nově přímo odpovědný šéfovi koncernu Dicku Boerovi. Tržby v ČR meziročně klesly o 4,7 %.
Již v září 2013 výkonný výbor Aholdu oznámil, že v roce 2014 zruší divizi Ahold Europe, v souvislosti s oslabováním na některých evropských trzích. V důsledku těchto změn bude management řetězce v České republice v čele s generálním ředitelem Jesperem Lauridsenem nyní odpovědný přímo generálnímu řediteli Aholdu Dicku Boerovi. Součástí této reorganizace bylo i stažení řetězce ze slovenského trhu - loni v listopadu řetězec oznámil, že aktivity na Slovensku prodá společnosti Condorum. Transakce má být dokončena v první polovině letošního roku. Na českém trhu chce společnost podle oficiální zprávy z 16. ledna naopak posilovat.
CEO Aholdu Dick Boer ke změnám řekl: "Maloobchodní prodej potravin se rychle vyvíjí a vidíme příležitosti k růstu v oblastech, které reagují na změny v nákupním chování. Dnešní rozhodnutí přiblíží management blíže k vedení byznysu." Dodal, že se chystá posilovat hlavně prodejny značky Albert Heijn v Nizozemí a přilehlých trzích, posilovat online prodej a síť výdejních míst a formáty "to go".
Konsolidované čisté tržby Aholdu se loni v ČR snížily o 0,2 procenta na 32,6 miliardy eur (895,7 miliardy Kč). V České republice byl pokles výraznější, činil 4,7 procenta a firma utržila 1,4 miliardy eur (asi 38,5 miliardy korun). Podle odhadu společnosti Incoma GfK byl český Ahold s podílem 9,7 procenta předloni jedničkou na tuzemském trhu rychloobrátkového zboží.
Tržby Aholdu ve čtvrtém čtvrtletí klesaly ještě více, než předpokládaly odhady. V ČR čtvrtém čtvrtletí 2013 tržby společnosti klesly o 7,9 % na 338 milionů eur, při konstantních směnných kurzech byly nižší o 1,9 %. Celosvětově tržby Aholdu klesly o 4,2 % na 7,47 miliard eur. Do globálního výsledku se promítly zejména nepříznivé výsledky amerického Stop & Shop, ale i pokles nákupního koše v nizozemském Albert Heijn. Do výsledků na americkém trhu, který tvoří až tři pětiny obratu řetězce, se promítl hurikán Sandy z října 2012. Prodeje naopak rostly v portugalském řetězci JMR, ve kterém má Ahold podíl.