Coop reaguje na Zemanův projev a varuje proti přílišné regulaci

Relax
3. 9. 2014 11:42
Zdeněk Juračka
Zdeněk Juračka

Prezident Miloš Zeman ve svém projevu na veletrhu Země živitelka opět zmínil možnost založení státního obchodního řetězce. Představitelé sítě Coop reagují i na některé další body z jeho projevu, které se týkají vysokých marží obchodníků nebo prodeje českých potravin. Týdeník MSM vám přináší jejich oficiální vyjádření.

Miloš Zeman 28. Srpna na veletrhu Země živitelka mimo jiné zmínil:

"Šedesát tři procent zisku, kdo z vás to má? Abych citoval jednoho polozapomenutého politika. A to do toho ještě nepočítám zápisné, regálné a další omezení, kterým jsou vystaveni jak zemědělští prvovýrobci, tak potravináři. Všude v okolních státech jsou obchodní řetězce domácí a podporují i odbyt domácích zemědělských výrobků. U nás je jediný domácí řetězec, je to COOP, bývalá Jednota, která má asi 2 500 prodejen. A já bych si, pane ministře, velmi přál, aby vaše a moje válka proti obchodním řetězcům a proti neuvěřitelně vysokým ziskům těchto řetězců skončila úspěšně"

A zde je reakce představitelů Coopu:

Ve svém vystoupení na mezinárodním veletrhu Země živitelka, se prezident republiky i další řečníci dotkli i tématu českého maloobchodu. Coby představitelé největší maloobchodní sítě v České republice cítíme povinnost vyjádřit se k některým bodům.

Prvním zmíněným okruhem je otázka výnosů, marží a ziskovosti maloobchodu. Jedná se navíc o populární téma diskutované médii, kde různé, málo informované strany, udávají čísla, aniž by si je ověřily, nebo je úmyslně upravují. Marže na jednotlivé komodity nelze vytrhávat z kontextu, tj. vybrat si nejvyšší použitou marži, kterou zjistím a brát ji jako základ pro ekonomiku maloobchodu. Kdybychom postupovali stejným systémem u zemědělců a zpracovatelského průmyslu, také bychom objevili  extrémní marže na plodiny či výrobky. Marže, zejména u maloobchodu, který prodává tisíce výrobků, lze brát z titulu posouzení jejich velikosti výhradně průměrem a to navíc takovým, který se dá verifikovat. Známe pouze jediný takový zdroj a tím je Český statistický úřad. Dle něj se pohybuje marže u potravin cca 20-23%. Nutno též podotknout další zásadní vliv na velikost a význam této kategorie. Tou je prodej zboží v akcích, jejichž  rozsah je na úrovni cca 50% veškerého prodávaného zboží. Na tyto výrobky je uplatňována marže blížící se  nule, či je dokonce prodáváno pod nákupní cenou. Znovu je potřeba zdůraznit, že marže není zisk ale výnos, z kterého se  kryjí  nemalé provozní náklady, jež musí každý obchodník vynakládat. Ztotožňujeme se tak s vyjádřením Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky.

Další oblastí, o níž se pan prezident zmínil, je oblast podpory prodeje českých potravin. Předně je potřeba upozornit na fakt, že prakticky neexistuje  přesná  definice toho, co je česká potravina a prodejci i výrobci tento fakt zneužívají k "vylepšení" svých statistických údajů o prodeji takových výrobků. Velkým  problémem je použití podílu prodeje českých potravin při hodnocení  ekonomiky  prodeje u daného obchodníka. Média, ale i někteří státní úředníci vidí v prodeji českých potravin ekonomickou výhodu. Téměř opak je pravdou. Statistika ukazuje, že řetězce, které vykazují podíl nejmenší, jsou nejúspěšnější na našem trhu a  to jak z hlediska ziskovosti jejich podnikání, tak i  z titulu zájmu zákazníků o jejich služby, což samozřejmě spolu přímo souvisí. Nemyslím si však, že by někteří  obchodníci  podceňovali význam podílu  českých potravin na jejich maloobchodním obratu. Všichni si uvědomují, že objem prodeje  českých potravin úměrně  zvyšuje  zaměstnanost a tím i koupěschopnost svých  zákazníků.

Přístup  Skupiny COOP je v tomto ohledu specifický, neb podporu  českých potravin jim dala  do vínku již před  160 lety  při založení  prvních družstev  jejich vlastní  členská  základna. Bereme tuto podporu jako srdeční záležitost a snažíme se ji dlouhodobě propagovat a zdůrazňovat. Domníváme se, že tak činíme s úspěchem hlavně v oblasti regionálních potravin, které jsou základem, a díky rozložení našich prodejen na většině území ČR můžeme zákazníkům, jako jedni z mála, takové produkty v široké škále nabídnout.

Co brání Skupině COOP větším aktivitám v této oblasti, je lepší koordinace takových aktivit ze strany státu. Velmi negativní dopad má na příklad silná inflace rádoby českých značek, která způsobuje velmi špatnou orientaci v nabídce produktů na trhu a budí spíše odpor než pozitivní ohlasy. Samozřejmě velmi škodícím prvkem jsou stále více napjaté  vztahy mezi  výrobci a obchodníky,  které jsou podporovány špatnou legislativou a stálým obviňování obchodu,  že žije na úkor zemědělců, nebo výrobců.

COOP tedy vyzývá k rozumným přístupům v regulaci trhu, které by měly být  promyšlenější a vůči maloobchodu méně agresivní. Jako cestu k tomuto cíli vidíme dvě zásady. První je nesnažit se přijímat taková regulativních opatření, která jdou nad rámec EU a tou druhou, která s první přímo souvisí, je počkat na řešení míry a rámce regulace, která z EU přijde a na které se intenzivně pracuje.

V neposlední řadě se prezident Zeman zmínil o podpoře Skupiny COOP coby tuzemského maloobchodníka. "Pan prezident tuto výzvu již použil opakovaně. Před rokem mne slíbil realizovat schůzku na toto téma, bohužel zůstalo pouze u slibu. COOP je připraven kdykoliv jednat na téma podpory českých potravin a diskutovat o jakýchkoliv možnostech, které by tento trend podpořila," říká Zdeněk Juračka, představitel Skupiny COOP.

Autor: - red -Foto: Coop

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ